Çin ve İrlanda liderlerinden karşılıklı kutlama mesajı

2019-06-23 14:23:44

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve İrlanda Cumhurbaşkanı Michael D. Higgins, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 40'ıncı yıldönümü dolayısıyla dün karşılıklı kutlama mesajı gönderdiler.


Xi Jinping mesajında geçen 40 yıl içinde ikili ilişkilerin karşılıklı saygı, eşitlik ve çifte kazanç temelinde sağlıklı ve istikrarlı geliştiğine dikkat çekti.


İrlanda Cumhurbaşkanı'nın 2014 yılında Çin'e resmi ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlatan Xi, bu ziyaret vesilesiyle Higgins ile iki ülke arasındaki ilişkilerin yönünü belirlediklerini belirtti.


İrlanda ile ilişkilere büyük önem verdiğini vurgulayan Xi, diplomatik ilişkilerin 40'ıncı yıldönümünden doğan fırsatlardan faydalanarak karşılıklı yarara dayalı stratejik ortaklığı yeni düzeye taşımaya ve iki ülkeye daha fazla mutluluk getirmeye hazır olduklarını ifade etti.


İrlanda Cumhurbaşkanı Michael D. Higgins ise mesajında Çin ile ilişkileri geliştirmeye büyük önem verdiklerini söyleyerek gerçekçi işbirliği potansiyelini etkin şekilde değerlendireceklerini kaydetti. Higgins, çok taraflılığın korunması gibi küresel konularda Çin ile koordinasyonu güçlendirerek ikili ilişkileri pekiştireceklerini de sözlerine ekledi.


Çin Başbakanı Li Keqiang ve İrlanda Başbakanı Leo Varadkar, diplomatik ilişkilerin tesisinin 40'ıncı yıldönümü dolayısıyla aynı gün karşılıklı kutlama mesajı gönderdiler. Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi de İrlanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Simon Coveney'e bir kutlama mesajı gönderdi.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor