“Çin ve ABD'nin müzakere kapılarını kapatmamasını diliyoruz”

2019-06-22 15:54:30

ABD'nin tek taraflı girişimleri ve Çinli işletmelere baskıları hakkında konuşan yabancı yetkililer, Çin ile ABD'nin eşitlik zemininde müzakere kapılarını kapatmamalarını umduklarını belirttiler.

Mozambik'in Beijing Büyükelçisi Maria Gustava, Çin ve ABD arasındaki ekonomik ve ticari sürtüşmeden kaygı duyduğunu söyledi.

Çin ve ABD'nin, küresel ticaretin büyük bir kısmını oluşturduğunu ifade eden Gustava, iki ülke arasındaki ticari sürtüşmenin, tedarik zincirini olumsuz etkileyerek gelişmekte olan ülkelerin ekonomik kalkınmasına ve dış ticaretine zarar vereceğini söyledi.

Hâlihazırdaki küreselleşme eğilimi bağlamında hiçbir ülkenin bağımsız olarak büyüyemeyeceğini dile getiren Mozambik Büyükelçisi, bu bakımdan uluslararası çok taraflı sistemin tarafların çıkarlarının dengelenmesinde kritik rol oynadığını vurguladı.

Çok taraflılık mekanizmasını koruma konusunda Çin ile hemfikir olduklarına dikkat çeken Gustava, ayrıca ABD'yi uluslararası anlaşmalardan çekilmeyi durdurup küresel barış ve kalkınma için katkı yapmaya çağırdı.

Çin-İspanya Ticaret Derneği Başkanı Carlos Viles, ABD'nin başlattığı ticaret savaşında dünyanın Çin'den yana olduğunu, çünkü Çin'in kalkınmasının gelecekte gidilmesi gereken yönü aydınlattığını kaydetti.

Viles, “İki tarafın barış ve eşitlik zemininde müzakereleri gerçekleştirerek fikir ayrılıklarını çözmelerini arzu ediyorum. Umarım müzakere kapısı sonsuza dek açık kalır.” diye konuştu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor