“Xi'nin Kuzey Kore ziyareti verimli geçti”

2019-06-22 15:31:20

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dış İlişkiler Başkanı Song Tao, Cumhurbaşkanı Xi'nin Kuzey Kore ziyaretinin verimli geçtiğini açıkladı.


Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 20-21 Haziran'da Kuzey Kore'ye (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) resmi ziyaret gerçekleştirdi. Song Tao, Xi'nin Beijing'e dönmesinin ardından ziyaret hakkında değerlendirmede bulundu.


Cumhurbaşkanı Xi'nin ziyaretinin, Çin-Kuzey Kore diplomatik ilişkilerinin 70'inci yıldönümünde gerçekleştirildiğine dikkat çeken Song Tao, iki ülkenin geleneksel dostluk tarihinde yeni bir sayfa açıldığını söyledi.


Song Tao, Xi'nin Çin'in en üst düzey lideri olduktan sonra Kuzey Kore'ye ilk kez ziyarette bulunması dolayısıyla yeni dönemde ikili ilişkilerin geliştirilmesi bakımından ziyaretin büyük önem taşıdığını belirtti.


Xi'nin ziyaretinin Kore Yarımadası'ndaki barışçı diyalog sürecinin kritik bir aşamaya girdiği bir dönemde yapıldığını hatırlatan Song Tao,  ziyaretin Kore nükleer sorununun siyasi çözümünün hızlandırılması ve yarımadada barış ve istikrarın korunmasında kritik rol oynayacağını vurguladı.


Song Tao, Xi'nin ziyaretinin barışçı amaçlarla gerçekleştirildiğini, bu bağlamda uluslararası toplumda geniş yankı uyandırdığını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor