Xi'nin Kuzey Kore ziyareti dünya kamuoyunda geniş yankı uyandırdı

2019-06-22 14:56:04 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in perşembe günü Kuzey Kore'ye (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti-KDHC) gerçekleştirdiği ziyaret, dünya kamuoyunda geniş yankı uyandırdı.

Kuzey Koreli ve diğer ülkelerden uzmanlar, tarihi ziyaretin iki ülke arasındaki geleneksel dostluğu bir adım daha sağlamlaştırdığı, yeni dönemde ikili ilişkilerin gelişmesi bakımından büyük önem taşıdığı ve Kore Yarımadası sorununun siyasi çözüm sürecini ilerlettiği görüşünde.

Vietnam'ın eski Beijing Büyükelçisi Tran Van Luat, ÇKP'nin ve Çin'in en üst düzey liderinin 14 yıl aradan sonra yaptığı ziyaretin, diplomatik ilişkilerin tesisinin 70. yıldönümüne rastlaması bakımından tarihi önem arz ettiğine dikkat çekti. Tran, ziyaretin Çin ve KDHC arasındaki dostluğu sıkılaştıracağını söyledi.

Kore Sungkyunkwan Üniversitesi'ne bağlı Çin Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Lee Hee-ok, Xi'nin ziyaretinin Kore Yarımadası'nın bulunduğu bölgenin barış ve istikrarına büyük katkıda bulunduğunu kaydetti.

Xi'nin ziyareti sırasında “uluslararası toplumun Pyongyang ile Washington arasındaki görüşmelerin devam etmesini istediği” açıklamasında bulunduğunu hatırlatan Japonya Kyorin Üniversitesi Profesörü Liu Di, bunun Çin'in diyalogdan yana tutumunu bir kez daha ortaya koyması anlamına geldiğini söyledi. Profesör Liu Di, ziyaretin Çin'in Kore Yarımadası ile ilgili meselelerde oynadığı aktif ve yapıcı rolü geliştireceğini vurguladı.

Paris Siyasal Araştırmalar Enstitüsü'nün Uluslararası İlişkiler Uzmanı Bertrand Badie ise Çin'in Kore Yarımadası sorununun çözümünde kilit işlev gördüğünü belirterek, Xi'nin ziyaretinin bölgedeki gerginliği gidermeye katkı yapacağını dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor