Çin ve Kuzey Kore liderleri görüştü

2019-06-21 20:35:10 CRI

Çin ve Kuzey Kore liderleri görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) lideri Kim Jong-un ile dünkü görüşmelerinin ardından bugün de Pyongyang'daki Kumsusan Güney Sarayı'nda yeniden bir araya geldi.

Xi görüşmede, diplomatik ilişkilerin tesisinin 70. yıldönümü kutlandığı bu yıl gerçekleştirilen son ziyaretin tarihi önem taşıdığına dikkat çekti. Kendisinin Kim Jong-un ile son 15 ayda 5. kez görüştüğünü hatırlatan Xi, üst düzey sık temasların iki ülke arasındaki geleneksel dostluğun sağlamlaştığının bir göstergesi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Xi, iki tarafın ortak çabalarıyla, ziyaret sırasında varılan mutabakatların yerine getirilmesi ve yeni dönemde ikili ilişkilerin geliştirilmesini arzuladıklarını kaydetti.

Xi Jinping, Pyongyang'ın Kore Yarımadası sorununun siyasi yollarla çözülmesi ve bölgede kalıcı barış ile istikrarın sağlanması için harcadığı çabalara destek verdiklerini yineledi.

Kim Jong-un, iki ülke arasındaki uzun bir geçmişi bulunan dostluğun temelinin son derece sağlam olduğunu vurgulayarak, Kuzey Kore'nin eski liderlerinin iradesini sürdürüp yeni tarihi başlangıçta ikili dostluk ilişkilerini pekiştirmek için Xi Jinping'le ortak çaba harcamaya hazır olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Xi ve eşi Peng Liyuan, aynı gün Pyongyang'da Çin Halk Kurtuluş Ordusu'na bağlı gönüllü birliklerden hayatını kaybeden askerlerin anısına dikilen Çin-Kuzey Kore Dostluk Anıtı'na çelenk bıraktılar.

Ziyaretini tamamlayan Cumhurbaşkan Xi, öğleden sonra Beijing'e döndü.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor