Nuri Bilge Ceylan: Genellemek yerine, ayrıntıların derinine iniyorum

2019-06-21 18:08:40 CRI

Çin'in Shanghai kentinde düzenlenen Shanghai Uluslararası Film Festivali'nde jüri başkanlığını yürüten ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan, kendisi için her insanın özgün olduğunu belirterek, “Genellemelere gitmek yerine, ayrıntıların derinine inmeyi tercih ederim.” dedi.

22'nci Shanghai Uluslararası Film Festivali (SIFF) kapsamında dağıtılacak Altın Kadeh ödüllerinin ana yarışma bölümünde jüri başkanlığını üstlenen Ceylan, dün düzenlenen “MasterClass” buluşmalarında, yönetmenlerin ve sinema öğrencilerinin sorularını yanıtladı.

Yönetmenliğe adım attığı günleri anlatan Ceylan, yönetmen olmaya askerlik görevi esnasında karar verdiğini ifade ederek şunları söyledi: “Üniversitede üçüncü sınıftayken bir mühendis olmadığımı, bir mühendis olarak çalışmak istemediğimi anladım. Bir fotoğrafçı olarak çalışmayı denedim. Benim için hiç olmazsa mühendislikten daha iyiydi. Zamanla fotoğrafın yeterli olmadığını hissettim, insanın derinliğini ve karmaşıklığını ifade etmek için daha büyük potansiyele sahip bir vasıtaya ihtiyaç duydum. Edebiyat ile sinema bunun için daha uygundu. Edebiyatı çok seviyordum ve bu, benim asosyal karakterime de daha yakındı; ancak bu işte iyi değildim. Dolayısıyla, sinemayı denemeye karar verdim.” ifadelerini kullandı.

Bresson, Ozu, Tarkovski ve Antonioni gibi yönetmenlerden çok şey öğrendiğini dile getiren Ceylan, kendisi üzerinde en büyük etkiyi bırakan ismin ise Rus yazar Anton Çehov olduğunu belirtti.

Ceylan, profesyonel ve amatör oyuncuları kıyasladı

İlk filmlerinde profesyoneller yerine yakınlarıyla çalışmayı tercih etmesinin duyduğu güven eksikliğinden kaynaklandığına işaret eden Ceylan, “Sinemaya başladığında korkuyorsun, her şeyden korkuyorsun. Yeteneğinden emin değilsin, hiçbir şey bilmiyorsun... Bu korku, seni çok iyi bildiğin bir şeyi anlatmaya zorluyor. Bu da beni otobiyografik şeyler çekmeye itti, çünkü detaylarını çok iyi biliyordum; güvende olmak istedim.” diye konuştu.

Profesyonel ve amatör oyuncular arasında bir mukayese yapması istenen Altın Palmiye sahibi yönetmen, “Ne yazdıysanız aynen duymak istiyorsanız profesyonel aktörlerle çalışmanız daha iyi. Bunu sadece profesyoneller yapabilir. Amatörler ise doğaçlama açısından daha iyiler. Durumu kendi üsluplarınca yansıtmaları için onlara yeterli özgürlüğü tanımanız lazım.” dedi.

Sinema meraklılarının ışık ve ses kullanımıyla ilgili sorularına da yanıt veren Ceylan, “Öyle nostaljik şeyleri pek sevmiyorum, ‘tramler' ve ‘grenler' gibi. Gren sevdasını pek de anlamıyorum, zira ışıkta aslında hiçbir gren yok. Benim için gerçekçi unsurlar, görüntü kalitesinden daha mühim. Sesin kalitesi bence çok önemli. Sesi anlayabilmek için hiçbir enerji sarf etmemeliyiz.” diye konuştu.

“Ayrıntılardaki farklılıkları görmeyi tercih ediyorum”

Nuri Bilge Ceylan: Genellemek yerine, ayrıntıların derinine iniyorum

Hikâye anlatıcılığında Doğu ve Batı gibi sınıflandırmaları sevmediğini ifade eden ünlü yönetmen, “Doğu'da mesela Jim Jarmusch'tan daha Batılı olan epey sinemacı var, ya da Doğu'da Batılı kimi isimden daha Batılı olan sinemacılar var. Bence bu kişiye bağlı. Her ülkede farklı türde insanlar mevcut. Bazı insanları ister Doğu'da ister Batı'da olsun, ruh eşim olarak görüyorum; bazıları için ise aynı şeyi hissetmiyorum.” dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor