Xi Jinping, Kim Jong-un'la görüştü

2019-06-21 09:51:24

Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Pyongyang'da Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) lideri Kim Jong-un ile görüştü.

İki lider, yeni bir tarihi başlangıç noktasında el birliğiyle ÇKP ile Kuzey Kore İşçi Partisi arasındaki ilişkileri ve ikili ilişkileri daha güzel yarınlara ulaştırma konusunda anlaştı.

Cumhurbaşkanı Xi görüşmede, Çin-Kuzey Kore ilişkilerinin yeni bir döneme girdiğini, Kuzey Kore'yle dostluk ve işbirliği ilişkilerini koruyup sağlamlaştırma ve ilerletmenin bu ilişkilere büyük önem veren ÇKP ve Çin hükümetinin ısrarcı olduğu bir prensip olduğunu belirtti.

Xi, Kim Jong-un'la iletişimi koruyup siyasi güveni artırmaya, iki ülkenin kalkınmasına elverişli ortam yaratmaya ve somut işbirliğini geliştirip iki halka daha fazla yarar getirmeye hazır olduğunu dile getirdi. Ayrıca, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 70. yıldönümü vesilesiyle her alanda etkileşim ve işbirliğini artıracaklarını kaydetti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ÇKP Genel Sekreteri Xi'nin ziyaretinin Kuzey Kore İşçi Partisi, hükümeti ve halkını teşvik ettiğini ve ikili ilişkilerin tarihinde büyük önem taşıdığını vurguladı.

Kim Jong-un, iki ülke arasındaki geleneksel dostluğu nesilden nesle aktarmanın İşçi Partisi ve hükümetin kararlı tutumu olduğuna işaret ederek, ikili ilişkileri daha yüksek düzeye taşımaya hazır olduklarını ifade etti.

Kim Jong-un, Çin'in tecrübelerinden yararlanarak ekonomiyi geliştirmeye ve halkın yaşam koşullarını iyileştirmeye çaba göstereceklerini belirtti.

Kuzey Kore yarımadası sorunu da görüşmenin gündemindeydi.

Cumhurbaşkanı Xi, Kuzey Kore'nin yarımadadaki barış ve istikrar için harcadığı çabaları takdirle karşıladığını söyledi. Sorunun hassas olduğuna dikkat çeken Xi, yarımadada siyasi çözüm sürecinin hızlandırılmasını desteklediklerini ve ellerinden gelen destek sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

Kim Jong-un ise, geçen bir yılda çeşitli tedbirler aldıklarını, ancak ilgili taraflardan aktif katılım görmediklerini dile getirdi. Kim, Kuzey Kore'nin sabrını korurken diğer tarafların da aynı yönde hareket etmesini temenni ettiklerini kaydetti. Kim, Çin'in oynadığı rolü olumlu karşıladıklarını da sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Xi ve eşi, dün Kim Jong-un ve eşinin verdiği karşılama yemeğine katıldı, çift Kuzey Kore halkıyla birlikte sanat gösterisi izledi. Karşılama yemeğinde iki taraf, ikili ilişkilerin güzel yarınları, bölgenin kalıcı barışı ve ortak refahı için birlikte çaba harcayacaklarını belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor