Çin ve ABD arasındaki ticari sürtüşme nereye gidecek? Çinli uzmanlar yorumluyor…

2019-06-20 20:22:38

1-Hang Qifan

Çin Uluslararası Ekonomik Temaslar Merkezi Başkan Yardımcısı

“ABD dünyadaki en ileri teknolojilere sahip, Çin ise proje tasarımı ve imalat gücü açılarından dünyada birinci sırada. İki ülke kendi üstünlüklerini birleştirerek dünyayı değiştirecek ürünler üretebilirler.”

(Verilere göre, iPhone'un tasarımı ABD'de, imalatı ise Çin'de yapıldı. Dünya genelindeki 2 milyarlık akıllı telefon satışlarından elde edilen karın yüzde 80'i iPhone'dan sağlandı. İşte bu ABD-Çin işbirliğinin bir neticesi.)

2-Bi Jiyao

Çin Makroekonomik Araştırmalar Enstitüsü Başkan Yardımcısı

“Çin-ABD ticari işbirliği çifte kazanca dayalıdır. İki tarafın çıkarları dengelidir. ABD hükümeti, işletmeleri ve vatandaşları Çin ile işbirliğinden somut çıkarlar elde etmiştir. ABD'nin ‘kayıplar teorisi'nin hiçbir dayanağı bulunmamaktadır.”

(ABD-Çin Ticaret Ulusal Komitesi'nin yayımladığı rapor, 2009-2018 yılları arasında Çin'e yapılan ihracatın ABD'de 1,1 milyondan fazla kişiye istihdam yarattığını gösteriyor. Aynı dönemde ABD'den Çin'e ihraç edilen mal hacmi yüzde 73,2 artarken, diğer bölgelere ihracat hacmi de yüzde 56,9 yükseldi.)

3-Chen Dongqi

Çin Makroekonomik Araştırmalar Enstitüsü Uzmanı

“Washington, ‘Önce Amerika' politikasıyla dört yandan düşman edindi. Bazı ülkelere karşı ticaret savaşı, teknoloji savaşı, enerji savaşı ve finans savaşı başlattı. ABD bu süreçte ilgili ülkelerden büyük kar elde etti.”

(Uluslararası Para Fonu, Çin ve ABD arasındaki ticari sürtüşmenin kısa vadede küresel ekonomik büyümeyi yüzde 0,3 oranında düşürdüğü kanısında.)

4-Ye Fujing

Çin Makroekonomik Araştırmalar Enstitüsü'ne bağlı Dışa Yönelik Ekonomi Araştırmaları Departmanı Başkanı

“ABD'nin başlattığı ticari sürtüşme bir işe yaramıyor, hatta Çin ekonomisinin daha hızlı, daha iyi ve sağlıklı büyümesini sağlıyor.”

(Verilere göre, Çin dünyanın ikinci büyük ekonomisi, mal ticaretinde dünyanın en büyük ülkesi, en çok döviz rezervine sahip olan ve en fazla yatırımı çeken ülke konumunda. Çin'in ekonomik statüsü küresel çapta yükselmeye devam ediyor. Çin, son yıllarda küresel ekonomik büyümenin yüzde 30'unu oluşturdu.)

5-Zan Yueru

Çin Makroekonomik Araştırmalar Enstitüsü'ne bağlı Piyasa ve Fiyat Araştırma Departmanı Başkanı

“ABD'nin başlattığı ticari sürtüşme, küresel reel piyasalara güveni ciddi oranda zedeledi. 2008 yılından sonra ikinci kez küresel ekonomik durgunluk meydana gelebilir.”

(Dünya Bankası tarafından bu ay yayımlanan Küresel Ekonomik Görünüm Raporu'nda, 2019 için küresel büyüme beklentisinin yüzde 2,6'a çekildiği belirtildi.)


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor