Li Keqiang'dan yabancı işletmelere davet

2019-06-20 19:37:02

Çin Başbakanı Li Keqiang, bugün Beijing'de düzenlenen toplantıda dünyanın önde gelen bazı çok uluslu şirketlerinin CEO'larıyla bir araya gelerek fikir alışverişinde bulundu.


Li Keqiang, Küresel CEO Komitesi'nin 7. Yuvarlak Masa Toplantısı'na katılan Schneider Electric, John Swire & Sons Ltd, Pfizer Pharmaceuticals Ltd, Daimler Benz gibi dünyanın 20 dev şirketinin yöneticilerinin sorularını yanıtladı. 


Li, görüşmede Çin'in sürekli gelişen dev bir piyasa olduğuna dikkat çekerek yabancı işletmelere önemli fırsatlar getirdiğini söyledi. Çin'de kayıtlı yerli ve yabancı işletmelere eşit davranılacağına dikkat çeken Başbakan Li, başta fikri mülkiyet hakları olmak üzere yabancı işletmelerin tüm yasal haklarına etkin koruma sağlayacaklarını kaydetti.


Kuşak ve Yol'u diğer ülkelerin kalkınma stratejileriyle kaynaştırma çalışmalarını yoğunlaştıracaklarını vurgulayan Li, piyasa kuralları doğrultusunda bu ülkelerle işbirliğinin sürdürülebilirliğini koruyacaklarını ifade etti.


Görüşmeye katılan yabancı yöneticiler, Çin ile işbirliğine hazır olduklarını dile getirerek, Çin'de reform ve dışa açılmanın derinleştirilmesine iyimser baktıklarını belirttiler.


Yöneticiler, sağlık, finansman, otomotiv, dijital ekonomi, 5G, düşük karbon ekonomisi, inovasyon, altyapı inşası ve imalatçılık alanlarında Çin ile işbirliğini pekiştireceklerini, küresel kapsamlı bağlantıyı güçlendireceklerini ve serbest ticareti koruyacaklarını ifade ettiler.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor