Wang Yi: Çin ile Avrupa arasında rekabetten çok işbirliği var

2019-06-20 09:25:47

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin ile Avrupa'nın rekabetten daha çok işbirliği ilişkisi içerisinde bulunduğunu, anlaşmazlıklardan çok mutabakatlara sahip olduğunu ve birbirine tehdit değil fırsat sunduğunu söyledi.

Devlet Konseyi üyeliğini de yürüten Wang Yi dün Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok'la bir araya geldi. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi ve burada Wang Yi Çin-Avrupa ilişkisini değerlendirdi.

Wang, küreselleşmenin bir eğilim olduğu 21. yüzyılda her ülkenin çıkarlarının iç içe geçtiğini, Çin ve Avrupa'nın da benzer durumda olduğunu belirtti.

Çin'in Avrupa'ya büyük önem verdiğini söyleyen Wang Yi, Avrupa'nın bütünleşme sürecini ve uluslararası işlerde daha büyük rol oynamasını, ayrıca Avrupa Birliği'nin bütünlüğünü ve güçlenmesini desteklediklerini dile getirdi.

Wang Yi, Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok'la yaptığı görüşmede, Hollanda'nın Çin'le ilişkileri geliştirmede Avrupa ülkelerine örnek olduğunu ve Çin'in de Hollanda'yla ilişkilerinde daha büyük ilerleme kaydetmeyi temenni ettiğini kaydetti.

Blok, Çin'le açık ve serbest ticaret sistemini korumaya ve Çin dahil yabancı ülkelerin işletmelerine adil rekabet ortamı sağlamaya hazır olduklarını söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor