Çin: Dünya Bankası'nın Kuşak ve Yol raporu objektif

2019-06-19 18:49:32

Çin Dışişleri Bakanlığı, Dünya Bankası'nın kısa süre önce yayımladığı raporda yer alan Kuşak ve Yol inisiyatifiyle ilgili değerlendirmelerin objektif olduğunu açıkladı.


Dünya Bankası dün Kuşak ve Yol girişimi kapsamında son 6 yıldır yürütülen çalışmaların değerlendirildiği ve risklerin kontrolü bakımından önerilerin yer aldığı bir rapor yayımladı.


Raporda, Kuşak ve Yol inşasının onlarca gelişmekte olan ülkede kalkınmayı ve yoksullukla mücadeleyi hızlandırabileceğine, 32 milyondan fazla kişinin yoksulluktan kurtulabileceğine vurgu yapıldı.


Kuşak ve Yol'un küresel ticaret ve yatırım artışı bakımından önemine değinilen raporda, girişimin etkin şekilde uygulanması için şeffaflığın artırılması, çevresel ve toplumsal riskler ile yolsuzluk riskinin azaltılması önerilerinde bulunuldu.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugünkü olağan basın toplantısında Çin hükümetinin rapor hakkındaki değerlendirmesini aktardı.


Son 6 yıl içinde Kuşak ve Yol inşasında parlak başarılar kaydedildiğine dikkat çeken Lu Kang, inisiyatifin yoğun katılımlı bir uluslararası kamu ürünü haline geldiğini söyledi.


Sözcü, Kuşak ve Yol'un birçok gelişmekte olan ülkenin kalkınma stratejisiyle uyumlu olduğuna ve bu ülkelerin kalkınması ile halklarının yaşam seviyesini yükseltmesine güç kattığını söyledi.


Sözcü Lu, inisiyatifin, güzergâhta yer alan ülkelerde altyapı sıkıntısının giderilmesine yardımcı olduğuna, ticaret kolaylığını savunarak küresel ekonomiye katkı sağladığına dikkat çekti. Lu, Dünya Bankası'nın söz konusu raporunda bu konuların objektif değerlendirildiğini gördüklerini söyledi.  


Raporda risk kontrolü hususunda da bazı önerilerin ortaya koyulduğunu kaydeden Lu Kang, Çin'deki ilgili kuruluşlara bu önerileri dikkatle analiz etme çağrısı yaptı. 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor