Wang Qishan, Mısır Meclis Başkanı ile görüştü

2019-06-19 18:33:50 CRI

Wang Qishan, Mısır Meclis Başkanı ile görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang Qishan bugün başkent Beijing'de Mısır Meclis Başkanı Ali Abdel-Aal ile bir araya geldi.

Wang Qishan, Çin ve Mısır liderlerinin son yıllarda yaptığı birçok görüşmenin yeni dönemde ikili ilişkiler için siyasi teminat sağladığını hatırlattı. Çin ve Mısır'ın geleneksel dostluğunun sürekli sağlamlaştığının altını çizen Wang, iki ülkenin bölgesel ve küresel etkiye sahip olduğunu ve geniş ortak çıkarlarının bulunduğunu kaydetti.

Wang, Çin ve Mısır'ın fırsatları iyi değerlendirerek zorluklarla birlikte başa çıktıklarını, tüm alanlardaki işbirliğini genişlettiklerini, birbirinin temel kaygılarını anladıklarını ve kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini kuracaklarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang, Çin'in Mısır ile Afrika Birliği ve Arap Birliği örgütleri çerçevesinde işbirliği yapmak istediğini de sözlerine ekledi.

Mısır Meclis Başkanı Ali Abdel-Aal, ülkesinin Çin'le dostluk bağlarına büyük önem verdiğini vurgulayarak, Çin'in başarılarını takdirle değerlendi. Mısırlı yetkili, Çin ile kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin kurulması konusunda ülkesinde geniş mutabakatın mevcut olduğunu söyledi. Abdel-Aal, iki ülkeye, halklarına ve bölgeye daha fazla yarar getirmek için Mısır-Çin, Arap-Çin ve Afrika-Çin arasındaki çeşitli alanları kapsayan işbirliğini pekiştirmeyi sürdüreceklerini ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor