ABD'nin tarifeleri telefon ve bilgisayar fiyatlarını artıracak

2019-06-19 15:39:28

ABD'nin Çin'den ithal edilen elektronik ürünlere yönelik vergi tarifelerini artırmasının ülkede cep telefonu ile bilgisayar fiyatlarının büyük ölçüde yükselmesine yol açacağı ve ABD'li tüketicilerin bu durumdan olumsuz etkileneceği açıklandı.

ABD yönetimi Çin'den ithal edilecek yaklaşık 30 milyar dolar tutarında ürünün gümrük vergilerini artırmayı planlıyor.

Merkezi Washington'da bulunan Ticari Danışmanlık Şirketi'nden önceki gün ABD Tüketici Teknoloji Birliği'ne (CTA) sunulan raporda, tarifelerin artırılması durumunda ABD'nin Çin'den ithal edeceği cep telefonlarının gümrük vergileri maliyetinin yüzde 22 ve satış fiyatının yüzde 14 artacağı kaydedildi. Bu bağlamda cep telefonlarının satış oranınında da yüzde 28'lik düşüş görülmesi bekleniyor.

Bunun yanı sıra, Çin'den ithal edilen laptoplar ve tabletlerin maliyeti de yüzde 21 ve satış fiyatı yüzde 19 artacak. Bu nedenle, söz konusu ürünlerin genel satış oranının yüzde 35 azalacağı öngörülüyor.

Genel olarak, Amerikan tüketiciler cep telefonu satın almak için 8,1 milyar dolar ve laptop ile tablet almak için ise 8,2 milyar dolar ekstra harcama yapacak. ABD ekonomisi, cep telefonu satışları nedeniyle 4,5 milyar dolar ve laptop ile tablet satışları nedeniyle de 3,6 milyar dolar kayıp yaşayacak.

Rapora göre, ABD'deki cep telefonlarının yaklaşık dörtte üçü ve laptop ile tabletlerin de yüzde 90'dan fazlası Çin'den ithal ediliyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor