Shanghai Film Festivali'nde Kuşak ve Yol ülkelerinden filmler

2019-06-19 09:53:39

Shanghai'de devam etmekte olan Shanghai Uluslararası Film Festivali'ne (SIFF) Kuşak ve Yol güzergahındaki 50'den fazla ülke bin 800 filmle katılıyor.

Kuşak ve Yol inşasına katılan diğer ülkelerle sinema işbirliği, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da film festivalinin ana temalarından biri olarak dikkat çekiyor.

Geçen yılki festival sırasında kurulan ve 29 ülkenin 31 film festivali kuruluşundan oluşan Kuşak ve Yol Film Festivalleri Birliği'nin üyeleri arasındaki iletişim ve işbirliği bu yıl daha da güçlendi. SIFF vesilesiyle bir grup Çin yapımı yeni film, birliğin diğer üye ülkelerindeki film festivallerine gönderildi. Birliğe bu yıl İtalya'dan Roma, Ukrayna'dan Kiev ve Brezilya'dan Rio De Jeneiro dahil 7 film festivali daha üye oldu.

Roma Film Festivali Başkanı Francesca Via, birliğe katılmanın çok önemli olduğunu, birlik aracılığıyla daha faza iletişim kurabileceklerini ve diğer ülkelerdeki film festivalleri sayesinde farklı sinema kültürünü tanıma fırsatı bulabileceklerini belirtti.

Öte yandan, 2015 SIFF kapsamında İpek Yolu bölümünün oluşturulmasıyla, SIFF ile diğer Kuşak ve Yol ülkeleri arasında sinema alanındaki iletişim derinlemesine geliştirildi. Bu yıl SIFF'ye gönderilen 4 bine yakın filmin yaklaşık yarısı Kuşak ve Yol ülkelerinden geliyor.

SIFF kapsamında bugünlerde Shanghai'daki sinemalarda 500 yerli ve yabancı film seyirciyle buluşuyor. 15 Haziran'da başlayan festival, 24 Haziran'da sona erecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor