Xi, Trump'la telefonda görüştü

2019-06-19 09:47:18

Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün, ABD Başkanı Donald Trump'la telefonda görüşme yaptı.

Xi Jinping görüşmede, Çin-ABD ilişkisinin son dönemde bazı zorluklarla karşı karşıya bulunduğunu hatırlatarak, bunun iki tarafın çıkarlarına ters düştüğünü vurguladı.

Xi, “Çin ve ABD, işbirliğini muhafaza ederse bu iki tarafın yararına olur; sürtüşmeye devam ederse de iki taraf zarar görür” diye konuştu. Xi, iki tarafın karşılıklı saygı ve yarar temelinde eşgüdüm, işbirliği ve istikrara dayalı ikili ilişkileri ilerletmesi gerektiğini dile getirdi.

G20 Osaka Zirvesi'ne de değinen Xi, dünyanın en büyük iki ekonomisi Çin ve ABD'nin öncü rol oynayarak, dünya piyasasına güven ve dinamizm katması çağrısında bulundu. Xi ayrıca, Trump'la Osaka'da bir araya gelip ikili ilişkilerdeki temel sorunları ele almaya hazır olduğunu kaydetti.

Ekonomik ve ticari sorunlarla ilgili olarak ise, Xi, sorunların eşitlik ve diyalog yoluyla çözülmesinin yanı sıra, ABD'nin Çin şirketlerine eşit davranması gerektiğini ifade etti.

Donald Trump ise, G20 Osaka Zirvesi sırasında Xi'yle bir araya gelip ikili ilişkiler ve her iki tarafı ilgilendiren sorunları ele almayı beklediğini dile getirdi.

Çin'le ekonomik ve ticari işbirliğine büyük önem verdiklerini söyleyen Trump, iki ülkenin çalışma ekiplerinin bir an önce anlaşmazlıklara çözüm bulmasını temenni ettiklerini belirtti. Trump, ABD ile Çin'in anlaşmaya vardığını tüm dünyanın da görmesini istediğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor