Çin: Ticari sürtüşme diyalog yoluyla çözülmeli

2019-06-18 19:43:18

Çin Dışişleri, Çin ve ABD arasındaki ticari ve ekonomik sürtüşmenin karşılıklı saygı, çifte kazanç ve eşitlik temelinde diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini açıkladı.


ABD'de 300 milyar dolar tutarındaki Çin menşeli ürünlere ek tarife uygulanmasıyla ilgili duruşma dün düzenlendi. ABD Giyim, Ayakkabı ve Çorap Endüstrileri Birliği gibi örgütlerin yanı sıra Qualcomm ve İntel'in de aralarında bulunduğu çok sayıda işletme ek tarifeye karşı çıktıklarını, ek tarifenin yerli işletmeler ve tüketicilere büyük zarar verebileceğini açıkladı. Danışmanlık şirketi Amerikan Ticaret Ortaklığı, ek gümrük vergilerinin hayata geçirilmesi halinde iç piyasada 2 milyon istihdam fırsatının kaybedileceği tahmininde bulundu.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang günlük basın toplantısında söz konusu gelişmeler hakkında Çin hükümetinin duruşunu anlattı.


Tarihi gerçeklerin Çin ve ABD arasındaki ticari sürtüşmelerin diyalog yoluyla rasyonel şekilde çözülebildiğini kanıtladığına dikkat çeken sözcü, ancak diyaloğun karşılıklı saygı, çifte kazanç ve eşitlik temelinde gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı.


Lu Kang, bu konuda şöyle konuştu:


“ABD'nin ek tarife için duruşma yaptığı bir dönemde ek tarifeye karşı çıkanların seslerinin giderek yükseldiğini gördük. Beyaz Saray Ulusal Ekonomik Konseyi Başkanı Lawrence Kudlow kısa süre önce yeni ek tarifelerin bedelini Amerikan işletmelerle tüketicilerin ödeyeceğini itiraf etti. Qualcomm şirketi de benzer görüşleri savunan bir rapor hazırladı. Rapora göre, ek tarifenin zararı öngörülenden daha büyük olacak. Aslında uzun zaman devam ettirilen çifte kazanca dayalı ticari ilişkiler iki ülkenin halklarına dev yararlar getirmiştir. Tarihi gerçekler, Çin ve ABD arasındaki ticari ve ekonomik sürtüşmelerin diyalog yoluyla rasyonel şekilde çözülebildiğini kanıtlıyor. Ancak bu diyalog, mutlaka karşılıklı saygı, çifte kazanç ve eşitlik temelinde gerçekleştirilmelidir. Bu ilkelere aykırı herhangi bir girişim tarafları çıkmaza sürükleyecektir.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor