Çinli temsilciden Yemen'de diyaloğa dönme çağrısı

2019-06-18 15:20:17

Çin'in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, Yemen'de çatışan tarafların yeniden diyalog masasına dönmesini ve siyasi çözüme kavuşmalarını temenni ettiklerini kaydetti.

Ma Zhaoxu dün, BM Güvelik Konseyi'nde (BMGK) yaptığı konuşmada, Stockholm Anlaşması'nın Yemen sorununun siyasi çözümü için önemli bir adım olduğunu ve El-Hudeyde bölgesinde genel olarak ateşkesin korunduğunu kaydetti.

Bölgesel askeri asayiş kuvvetleri oluşturulması ve rehine takası gerçekleştirilmesi konularında hâlâ ciddi anlaşmazlıklar bulunduğunu dile getiren Ma Zhaoxu, BM'nin söz konusu meselelerin çözümünü eşgüdümle yürütmesini umduklarını aktardı.

Ma Zhaoxu, ilgili tarafların, BMGK'nin 2216 sayılı kararı, Körfez Devletleri İşbirliği Konseyi'nin (GCC) girişimi ile uygulama mekanizması ve Yemen Ulusal Diyalog Kenferansı'nda varılan sonuç belgesi temelinde diyaloğa dönmesini ümit ettiklerini belirtti.

Çin'in Yemen'deki insani durumdan kaygı duyduğuna ve sivillere yönelik saldırılara karşı çıktığına dikkat çeken Ma Zhaoxu, Yemen'e insani yardım sağlanması gerektiğini vurgulayarak, 2017 yılının temmuz ayından bu yana Yemen'e birçok kez pirinç gönderdiklerini ve Yemen'e insani yardım sağlanması için ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor