“Xi'nin ziyareti Çin-KDHC ilişkilerinde yeni sayfa açacak”

2019-06-17 20:45:50

 Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dış İlişkiler Başkanlığı, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne (KDHC) yapacağı resmi ziyaret hakkında bugün bir brifing düzenledi.

  Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dış İlişkiler Başkanı Song Tao yaptığı açıklamada, Xi Jinping'in kısa süre sonra yapacağı resmi ziyaretin ÇKP ve Çin devletinin en üst düzey liderinin 14 yıl aradan sonra KDHC'ye gideceğine işaret etti.

  Çin'in KDHC ile ilişkilere büyük önem verdiğini ifade eden Song Tao, Çin-KDHC dostluğunun iki devlet ve iki halkın çıkarlarına uygun olduğuna dikkat çekerek, iki ülkenin de Kore yarımadasında kolayca elde edilmeyen gerginliği yumuşatan diyalog eğilimin korunmasından yana olduklarını belirtti. Çinli yetkili, iki ülkenin Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasını, barış ve istikrar ile mevcut sorunların diyalog yoluyla çözülmesini desteklediklerini söyledi. Song Tao, Çin'in KDHC'nin ekonomiyi kalkındırma ve halkın yaşam seviyesini yükseltme yönünde harcadığı çabaları da desteklediğini kaydetti.

Partilerarası değişimin önemine değinen Song Tao, Xi Jinping'in ziyareti kapsamında KDHC lideri Kim Jong-un ile görüşme yaparak, ikili ilişkilerin gidişatını belirleyeceği, ayrıca Çin-KDHC dostluk anıtını ziyaret edeceği bileğisiniz verdi.

 Edinilen en son bilgilere göre, Çin ve KDHC bu yıl aralarındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 70'inci yıldönümünü kutlamak için bir dizi etkinlik düzenleyecek ve böylece yeni dönemde ikili ilişkilerin gelişmesine dinamizm katılacak.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor