Çin ve Suriye ilişkileri geliştiriyor

2019-06-17 18:55:28

Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang Qishan bugün başkent Beijing'de Suriye Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Walid Muallem ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang görüşmede, eski medeniyetler olan Çin ve Suriye'nin, tarihte acı ve parlak dönem yaşadıklarını hatırlatarak bu nedenle ülkenin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne daha büyük önem verilmesinin sağlandığını söyledi.

Farklı medeniyetler arasında anlayışların derinleştirilmesi, birbirine saygı gösterilmesi ve ortaklaşa kalkınılması gerektiğine işaret eden Wang, Çin'in uluslararası ilişkilerin temel kurallarını ve Birleşmiş Milletler (BM) Tüzüğünü kararlılıkla koruduğunu dile getirdi.

Wang Qishan, başka ülkelerin içişlerine müdahale edilmesine karşı çıkan Çin'in, Suriye'nin, halkı tarafından seçilen kalkınma yolunu izlemesini desteklediğini vurguladı.

Konuk bakan Walid Muallem ise, ülkesine verdiği destek ve yardımlardan dolayı Çin'e teşekkür etti. Diplomatik ilişkilerde Çin'e öncelik verdiklerini ifade eden Walid Muallem, Çin'in Suriye'de yeniden yapılandırma çalışmalarına katılmasını beklediklerini ve “Kuşak ve Yol” inisiyatifine aktif olarak katılacaklarını belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor