İran: Çin, ABD'nin hegemonyasını göğüsleyebilir

2019-06-17 15:12:36

İran İslam Koalisyonu Partisi Genel Sekreteri Esedullah Badamçiyan, Çin'in sürdürülebilir ve makul ekonomi politikalarıyla ABD'nin başlattığı ticari sürtüşmeyi göğüsleyebileceğini dile getirdi.

Badamçiyan, Xinhua haber ajansına verdiği röportajda, ABD'nin başlattığı ve birçok tarafı hedef alan ticari sürtüşmenin dünyanın ana meydan okumalarından biri olduğunu ve ABD'nin hegemonyasının küresel barışı ve istikrarı tehdit ettiğini kaydetti.

ABD'nin siyasi baskılarının bilhassa Çin'e yönelik ticaret sürtüşmesinde belirgin olduğunu ifade eden İranlı üst düzey yetkili, Huawei gibi Çinli şirketlere sebepsiz yaptırım uygulandığını, bunun Çin'in hızla kalkınmasından duyulan endişeleri gösterdiğini belirtti.

Çinli ailelerin para biriktirme oranının yüksek ve ekonominin canlı olduğunun altını çizen Esedullah Badamçiyan, Çin'in küreselleşmeye aktif şekilde katıldığına dikkat çekti.

Çin'in sürdürülebilir ve makul politikalarının ekonomik kalkınma için güçlü teminat sağladığını kaydeden Badamçiyan, Çin'in ABD'nin hegemonyasını göğüsleyebileceğini vurguladı.

İran ile Çin'in geçmişte İpek Yolu'yla birbirine bağlandığını hatırlatarak, Kuşak ve Yol inşasına katılmak istediklerine işaret eden Badamçiyan, söz konusu inisiyatifin ekonomik kalkınmayı ve ticari ürünlerin engelsiz dolaşımını ilerlettiğini ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor