Uluslararası toplum Xi'nin konuşmasını takdirle değerlendirdi

2019-06-17 10:48:28

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Asya'da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (AİGK) 5. Zirvesi'nde yaptığı konuşma uluslararası toplumca takdirle değerlendirildi.

Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de düzenlenen AİGK zirvesinde konuşma yapan Xi, Çin'in kalıcı barışı korumayı ve ortak refahı sağlamayı amaçlayan önerilerini paylaştı.

Uluslararası toplumun farklı çevreleri, Xi'nin konuşmasının Asya ülkeleri arasında karşılıklı anlayışın derinleştirilmesi, siyasi güvenin artırılması, işbirliğinin genişletilmesi, ortak kazancın gerçekleştirilmesi ve Asya'nın güvenliği ile kalkınmasında yeni bir sayfanın açılmasına yön verdiğini düşünüyor.

Katar Haber Ajansı Araştırma Bürosu Müdürü Khalid Binal, Xi Jinping'in konuşmasının devletler arasındaki karşılıklı siyasi güvenin ve işbirliğinin artırılmasına, bölgesel anlaşmazlıkların giderilmesine ve bölgesel barışın korunmasına fayda getirdiğini kaydetti.

İran Tahran Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Profesörü Fouid Izad, Xi'nin ileri sürdüğü “ticaret ve yatırım serbestliğinin ortaklaşa korunması”, “eşitliği savunan, birbirinden ders alan, diyaloğu koruyan ve hoşgörülü medeniyetler görüşü” gibi önerilerine katıldığını ifade etti.

Mısır Diyalog, Siyaset ve Medya Araştırma Merkezi Çin Araştırmaları Departmanı Müdürü Imad Azrak, Xi Jinping'in konuşmasında güvenlik ve kalkınma konularını ilişkilendirdiğini dile getirdi. Azrak, Çin Cumhurbaşkanı'nın önerilerinin karşılıklı siyasi güvene sahip bir Asya'nın inşa edilmesi ve ekonomik kalkınmanın dengesizliği gibi bölgesel sorunlar ile mücadelelerin birlikte göğüslenmesi açılarından uluslararası topluma da yarar getirdiğine işaret etti.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Merkez Komitesi Üyesi ve Çin İlişkileri Komiseri Abbas Zaki, Filistin-İsrail çelişkisi dâhil Asya'nın birçok sorununun uzun yıllardır çözülemediğine, bunun esasen karşılıklı güven eksikliğinden kaynaklandığına dikkat çekti. Zaki, Çin'in öncülüğündeki Asya'nın geleceğinden ümitli olduklarını belirtti.

İsrail-Çin Medya Merkezi Müdürü Alexander B. Pevzner, Xi'nin konuşmasında barışçı kalkınma yolunda ısrar etme, tüm ülkelerle kalkınma fırsatlarını paylaşma ve çok taraflılığı savunmanın önemine dikkat çektiğini hatırlattı. Pevzner, uluslararası arenada gerginliğin baş gösterdiğini ve küresel ticaret düzeninin yıkılma tehdidiyle karşı karşıya bulunduğu günümüzde uluslararası ilişkiler sisteminin korunması bakımından Çin'in tutumunun büyük önem taşıdığını açıkladı.

Rusya Bilimler Akademisi Uzakdoğu Araştırmaları Enstitüsü'nden uzman Vasily Kashin, Çin'in yabancı yatırımcıların piyasasına açılması için elverişli koşulları yaratarak cazip politikalar belirlediğini kaydetti.

Irak'ın siyaset yorumcusu Nazim Jubri, Asya'nın güvenliğinden Asya'nın sorumlu olduğunu ve herhangi bir dış gücün müdahalesine karşı çıktıklarını dile getirerek, bölgedeki ülkeler arasında samimi işbirliğinin tüm Asya için yeni ufuklar açacağını belirtti.

Ek olarak Sri Lanka, Vietnam, Özbekistan, Azerbaycan, Pakistan ve Güney Kore'den (Kore Cumhuriyeti) uzmanlar da Xi'nin konuşmasını takdirle değerlendirdiler.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor