Baba-oğul kalplerinde vatan sevgisi

2019-06-16 17:31:35 CRI

Çin Medya Grubu, Babalar Günü vesilesiyle Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile babası Xi Zhongxun'u konu alan bir program hazırladı. Programda, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşuna büyük katkılar yapan ve ÇKP'nin ilk nesil liderlerinden olan Xi Zhongxun'un rehberliğinin Cumhurbaşkanı'nın hayatının her ayrıntılarında görüldüğü belirtiliyor.

Xi Zhongxun'un Marksizme olan inancı ile ÇKP'ye ve halka olan bağlılığı ne iyi zamanlarda, ne de sıkıntılı günlerde değişti.

"Bir ÇKP üyesi için, parti için daha fazla çalışmaktan daha çok mutluluk ve gurur veren bir şey yok" diyen Xi Zhongxun, hayatının son yıllarında ömrünü "Bir gün çalışırsan, sadece o gün mutlu olursun ama ömür boyu çalışırsan tüm ömrün mutlu geçer” şeklinde özetlemişti.

 Xi Jinping babasına gönderdiği bir mektupta, “Baba, sıkıntılı günler yaşamanıza rağmen komünizme olan inancınız hiç değişmedi. Her zaman partimizin yüce, doğru ve onurlu olduğuna inandınız. Söz ve eylemleriniz bize doğru bir ilerleme yönü gösterdi” diye yazdı.

Xi, bayrağı babasının neslinden devralarak, ÇKP'nin “Çin halkı için mutluluk yaratma ve Çin ulusunun kalkınmasını gerçekleştirme” görevini yerine getirmeye devam ediyor.

Her şeyden önce halka hizmet sağlanmalı

“Ben, bir köylünün oğluyum.” Bu, Xi Zhongxun'un evde sıkça kullandığı ifadelerden biriydi.

Xi Zhongxun, vatandaşlarla temasta bulunabilmek için tüm fırsatları kullanıyordu. Xi Zhongxun, Xi Jinping'e de “Mevkiniz ne kadar yüksek olursa olsun, halka özenle hizmet etmeyi unutmayın, halk için düşünmeli ve halk için çalışmalısınız. Halkla her zaman temas kurmalısınız” öğüdünü vermişti.

Xi Jinping, babasının sözlerini hiçbir zaman kulak ardı etmedi. Xi, “halka hizmet sağlama” sözünü tutarak, tüm ülke genelindeki yoksul bölgeleri ziyaret etti, incelemelerde bulundu. Ülkedeki son 40 milyon yoksul nüfusu 2020'ye kadar tümüyle yoksulluktan kurtarma kararı aldı.

Xi, “Halkın daha nitelikli eğitim almasını, daha istikrarlı şekilde çalışmasını, daha tatmin edici gelir kazanmasını, daha güvenilir sosyal güvenlik elde etmesini, daha yüksek sağlık hizmetleri görmesini, daha konforlu ve daha güzel bir çevrede daha zengin bir manevi ve kültürel yaşam sürmesini sağlayacağız” dedi.

Reformları hızlandırmada kararlı ve cesur

Xi Zhongxun “Halk ve ülke için yararlı işleri cesaretle yapacağız” diye konuşmuştu. Xi Jinping de, “Reform ve dışa açılmada ısrar etmeliyiz, zorlukların üstesinden gelme cesaretine sahip olmalıyız. Hem düşüncelerin engellerini, hem de menfaatlere giden yollarda duvarları aşmada cesur olmalıyız” ifadelerini kullanmıştı.

Xi Zhongxun, Guangdong halkıyla birlikte reform ve dışa açılma çalışmalarına katılarak, reform ve dışa açılma uygulamalarının ilk adımının Guangdong'da atılmasına unutulmaz büyük katkılarda bulundu.

Xi Jinping'in ÇKP 18. Kongresi'nin ardından gerçekleştirdiği ilk inceleme Guangdong'da yapıldı. Xi, reform ve dışa açılma uygulamalarının geçirdiği süreci yerinde inceledi. Xi, Ekim 2018'de Guangdong'a bir kez daha giderek, dünyaya “Çin'in reform ve dışa açılma adımları sonsuza dek sürecek” mesajını verdi.

Güzel bir ülke inşa etmek için yeşil kalkınma ilerletilmeli

Ülkenin kuzeybatı bölgelerinde çok uzun zaman hizmet veren Xi Zhongxun, yeşillendirme çalışmalarının o bölgenin gelişimi için taşıdığı önemi son derece iyi biliyordu.

Xi Zhongxun demeçlerinden birinde, "Çöller ormanlara dönüştürülerek, kuzeybatı bölgelerindeki çevresel koşullar iyileştirilmeli” diye konuşmuştu.

Xi Zhongxun'un bu temennisi son yıllarda gerçekleştirildi. Kuzeybatı bölgelerinde yeşil dağlar ve tertemiz suların yanı sıra, güzel atmosfere sahip birçok orman seviyesi yüksek kent bulunuyor.

Xi Jinping'in ortaya koyduğu yeşil kalkınma düşüncesi, günümüzde artık Çinlilerin yaşamı ve üretimiyle derin bir şekilde kaynaşmış durumda. Çevre koruma bilinci oluşturulmasıyla birlikte ekolojik medeniyet inşası da sürekli ilerletiliyor. Xi Jinping, bu alanlardaki reformları derinleştirmeye devam ediyor.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor