Çin ve Tacikistan, ortak kalkınma ve refah için ilişkileri derinleştirecek

2019-06-16 12:38:01

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün, Duşanbe'de Tacik mevkidaşı İmamali Rahman'la görüştü. Xi ve Rahman, ikili ilişkilerin gelişimini ve her alanı kapsayan işbirliğinde elde edilen sonuçları "yüksek" olarak değerlendirdi. İki taraf, ortak kalkınma ve refahı gerçekleştirmek için samimiyet, karşılıklı güven, işbirliği ve ortak kazanca dayalı kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin derinleştirilmesi konusunda mutabakata vardı.

Tacikistan'ı 5. Asya'da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler (AİGK) Zirvesi'ni başarılı şekilde düzenlediği için tebrik eden Xi, zirvede sağlanan fikir birliği ve sonuçların tüm dünyaya olumlu enerji katacağına işaret etti. Xi, Çin'in AİGK işbirliği seviyesini yükseltmek için Tacikistan'a destek vermeye devam edeceğini kaydetti.

İki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana geçen 27 yılda, ikili ilişkilerin hızlı ve olumlu gelişme eğilimini sürdürdüğüne dikkat çeken Xi, Çin ile Tacikistan'ın iyi komşu, yakın ve güvenilir iyi dost, işbirliği ve ortak kazancı bulunan iyi ortak ve birbirine yardım eden iyi kardeş haline geldiğini, ikili ilişkilerin de tarihin en iyi dönemine ulaştığını belirtti.

Xi, Çin'in Tacikistan ile ikili ilişkilerin üst düzeye çıkarılmasını güçlendirmenin yanı sıra, her alanı kapsayan işbirliği seviyesini yükseltmeye ve iki ülke arasında kalkınma ve güvenlik ortaklığı oluşturmaya hazır olduğunu vurguladı.

Xi, iki tarafın kendi esas çıkarlarına ilişkin sorunlarda birbirine kararlılıkla destek vermesini arzuladığını kaydetti. İki ülke arasında Kuşak ve Yol çerçevesindeki işbirliğinde zengin sonuçlar elde edildiğini hatırlatan Xi, Çin ile Tacikistan'ın Kuşak ve Yol inisiyatifinin Tacikistan'ın ulusal kalkınma stratejisiyle kenetlenmesini sağlayarak, işbirliği potansiyelini geliştirmesini, işbirliğinin niteliğini arttırması gerektiğini dile getirdi.

Çin'in Tacikistan ile altyapı bağlanırlığı, enerji, tarım, sanayi alanlarındaki işbirliğini genişletmeye hazır olduğunu kaydeden Xi, ayrıca kültür, eğitim, turizm alanlarındaki temasları yoğunlaştırmayı ve “üç şer güç”, sınır ötesi organize suçlar, uyuşturucu kaçaklığı ile mücadele ve siber güvenlik alanlarındaki işbirliğini derinleştirmeyı temenni ettiklerini sözlerine ekledi.

Çin'le kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin derinleştirilmesini ülkesinin diplomatik önceliği olarak belirlediklerini kaydeden İmamali Rahman, Çin'le Kuşak ve Yol çerçevesinde enerji, petrokimya, hidroelektrik, altyapı inşası alanlarındaki önemli projeleri ilerletmeyi umduklarını söyledi.

Gençlik, eğitim ve kültür alanlarındaki temasları arttırmayı istediklerini vurgulayan Rahman, “üç şer güç” ile sınır ötesi suçlarla mücadeleyi yoğunlaştırmaya, Shanghai İşbirliği Örgütü ve AİGK gibi çok taraflı platformlar çerçevesindeki koordinasyonu güçlendirmeye hazır olduklarını vurguladı.

Görüşmenin ardından iki lider, Çin ile Tacikistan arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin derinleştirilmesine ilişkin ortak bildiriyi imzaladı ve birçok alanı kapsayan ikili işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.

Öte yandan, Rahman, Duşanbe'de düzenlenen başka bir törende, Xi Jinping'e Tacikistan'ın en yüksek seviyeli nişanı olan Taç Madalyası'nı takdim etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor