Asya ve dünyanın güzel geleceği için güven eksikliği giderilmeli

2019-06-16 12:15:15 CRI

Guan Juanjuan-CRI Haber Merkezi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de düzenlenen 5. Asya'da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler (AİGK) Zirvesi'nde bir konuşma yaptı. Asya ülkelerinin karşılaştıkları sınamalarla ortaklaşa mücadele etmesi ve Asya'da kader ortaklığı oluşturulması konularında Çin'in tutumunu açıklayan konuşma, zirveye katılan ülkelerin liderleri ile uluslararası ve bölgesel örgütlerin temsilcileri arasında büyük yankı uyandırdı.

Xi, konuşmasında, karşılıklı saygı ve güven ile istikrar, kalkınma, refah, açıklık, kapsayıcılık, işbirliği ve inovasyona dayalı yeni bir Asya oluşturulması için, tarafların güven, barış, kalkınma ile yönetişim eksikliklerini gidermek için ortak çaba harcaması gerektiğini kaydetti.

Xi Jinping “güven eksikliği” ile ilgili olarak, karşılıklı saygı ve güvenin ülkelerin birbirleriyle iyi geçinmesi için başlıca ilkelerden biri olduğuna dikkat çekti. Xi, tarafların, diğer ülkelerin kendi belirlediği siyasi sistem ile kalkınma yoluna saygı göstermesinin önemine değinerek, özellikle sıfır toplamlı oyunlardan ve korumacılıktan vazgeçilmesi durumunda siyasi güvenin karşılıklı olarak pekiştirilebileceğini ve stratejik mutabakatın adım adım genişletilebileceğini ifade etti.

“Barış eksikliği” konusunda ise, "Zıtlaşmada değil, diyalogda; ittifak grupları kurmak yerine de birlikte hareket etmede ısrar edilmeli" diyen Xi, geleneksel ve geleneksel olmayan güvenlik sorunlarının uygun şekilde göğüslenmesi, özellikle her türlü terör faaliyetiyle kararlılıkla mücadele edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Xi, “kalkınma eksikliği” ile ilgili olarak da, kalkınmanın bütün sorunları çözebilen bir anahtar olduğunun altını çizdi. Taraflara bir an önce ticaret ile yatırım özgürlüğünü arttırarak, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması'nı oluşturma çağrısında bulundu.

Xi, taraflarla, Kuşak ve Yol inşasına ilişkin uluslararası işbirliği platformlarından yararlanarak, ortak kalkınmaya devamlı olarak güç katmaya hazır olduklarını söyledi.

Xi, tek taraflılık, ticarette korumacı tedbirler ve küreselleşmeden uzaklaşma sorunlarının getirdiği “yönetişim eksikliği” konusunda ise, bütün ülkelerin eşitlik, karşılıklı iletişim ve paylaşım, diyalog ve kapsayıcılığa dayalı medeniyet görüşü oluşturması, bölge içi ve dışı ülkeler arasındaki beşeri ve kültürel temasların yoğunlaştırılması ve tarihi kalkınma eğilimine uyularak inovatif reformlar gerçekleştirilmesi önerilerinde bulundu.

Beş yıl önce AİGK dönem başkanlığı yapan Çin, AİGK Shanghai Zirvesi'ne başarılı şekilde ev sahipliği yaptı. Shanghai Zirvesi'nde Xi Jinping, Asya ülkeleri arasında ortaklık, kapsamlılık, işbirliği ve sürdürülebilirlik temelinde kurulan yeni güvenlik anlayışının önemini ortaya koydu. Bu öneri, zirveye katılan taraflardan geniş destek aldı. Çin, dönem başkanlığını geçen Eylül ayında Tacikistan'a devretti.

Uluslararası toplumun sorumlu ülkelerinden biri olan Çin, eskiden olduğu gibi gelecekte de dünya barışını inşa eden, küresel büyümeye katkı sağlayan, uluslararası düzeni koruyan ve yeni tip uluslararası ilişkiler ile insanlık için kader ortaklığı oluşturan bir güç olmaya devam edecek.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor