Dışişlerinden Hong Kong'un yönetmenlik kararına ilişkin açıklama

2019-06-15 20:18:01 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin yönetmeliklerde değişiklik yapılmasını askıya alma kararına ilişkin açıklama yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin "Kaçak Suçlular Yönetmeliği" ve "Cezai Meselelerde Karşılıklı Adli Yardımlaşma Yönetmeliği" üzerinde değişiklik yapılmasını askıya alma kararına ilişkin bir açıklama yaptı.

Geng, Hong Kong Özel İdari Bölgesi Amiri Carrie Lam'ın ikinci okuma yapmak amacıyla ilgili yönetmenliklerde değişiklik yapılmasına dair yasa tasarısını Yasama Konseyi'ne sunmayı ertelediklerine dair açıklamasını yakından takip ettiklerini belirtti.

Geng, merkezi hükümetin Hong Kong Özel İdari Bölgesi hükümetinin söz konusu kararını destekleyerek, saygı ve anlayışla kabul ettiğini söyledi.

Geng Shuang, Hong Kong Özel İdari Bölgesi hükümetini ve Amir Carrie Lam'ı desteklemenin yanı sıra, çeşitli çevrelerden şahsiyetlerle birlikte Hong Kong'un refahı ve istikrarını korumaya devam edeceklerini dile getirdi.

Geng Shuang, Hong Kong'un anavatana dönmesinden bu yana, “Bir Ülke İki Sistem” ilkesinin yerine getirildiğini ve Hong Konglu vatandaşların hakları ile özgürlüklerinin hukuk kurallarıyla güvence altına alındığını hatırlattı.

Hong Kong'daki refah ve istikrarın korunmasının sadece Çin'in değil, tüm ülkelerin çıkarlarına uygun olduğuna dikkat çeken Geng, “Şunu vurgulamak istiyorum: Hong Kong, Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi ve Hong Kong'un işleri de Çin'in iç işlerinin bir parçası. Dolayısıyla herhangi bir ülke, örgüt ve şahsiyetin Hong Kong'un işlerine müdahale etme hakkı bulunmuyor. Çin'in ulusal egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarları ile Hong Kong'daki refah ve istikrarı koruma kararı asla değişmez.” ifadesini kullandı.

Hong Kong yerel yönetiminden açıklama

Hong Kong Özel İdari Bölgesi Amiri Carrie Lam, "Kaçak Suçlular Yönetmeliği"nde değişiklik yapılmasıyla ilgili çalışmaları askıya alacaklarını ilan etti.

Lam, Hong Kong hükümetinin, toplumun yönetmeliklerde değişiklik yapılmasına dair görüşlerini daha açık bir tutumla dinleyeceğini kaydetti.

Lam, hükümet toplumdan görüşler toplamayı bitirinceye kadar, Yasama Konseyi'nin ilgili yasa tasarısı üzerindeki inceleme çalışmalarını askıya alacaklarını bildirdi. Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor