Xi, 5. AİGK Zirvesi'nde konuştu

2019-06-15 19:57:34 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Tacikistan'ın başketi Duşanbe'de düzenlenen 5. Asya'da İşbirliği ve Güven Attırıcı Önlemler (AİGK) Zirvesi'nde bir konuşma yaptı.

Xi konuşmasında, taraflara, Asya'da güvenlik ve kalkınma için yeni bir durumun yaratılması, karşılıklı saygı ve güven ile istikrar, kalkınma, refah, açıklık, kapsayıcılık, işbirliği ve inovasyona dayalı yeni bir Asya oluşturulması çağrısında bulundu.

Asya'nın günümüz dünyasında en çok kalkınma dinamiğine ve potansiyeline sahip bölgelerden biri olduğuna dikkat çeken Xi, “Aynı zamanda karşılıklı siyasi güven eksiklikleri, ekonomik kalkınmada dengesizlik, güvenlik ve yönetimde sorunlar öne çıkıyor. Bu nedenle ortak sınamalarla karşı karşıya kalıyoruz.” diye konuştu.

2015 yılında Asya'da kader ortaklığı oluşturulması önerisinde bulunmasından bu yana Asya ülkelerinin kader ortaklığı oluşturma sürecinde işbirliği bilincini pekiştirdiğini vurgulayan Xi, süreç boyunca işbirliği pratiklerinin zenginleştirildiğinin ve deneyimler biriktirildiğinin altını çizdi.

Xi, yeni durumda tarafların öngörülen hedeflere kilitlenerek, fırsat ve sınamaları ortaklaşa karşılaması gerektiğini söyledi.

“Zıtlaşma değil diyalogda ısrar edilmeli”

Xi konuşmasında, Asya ülkelerinin ortaklık, kapsamlılık, işbirliği ve sürdürülebilirlik temelinde kurulan yeni güvenlik anlayışını hayata geçirilmesi gerektiğini yineledi.

“Zıtlaşmada değil, diyalogda; ittifak grupları kurmak yerine de birlikte hareket etmede ısrar edilmeli” diyen Xi, geleneksel ve geleneksel olmayan güvenlik sorunlarının uygun şekilde göğüslenmesi, özellikle her türlü terör faaliyetleriyle kararlılıkla mücadele edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Xi ayrıca, sıfır toplamlı oyunlardan ve korumacılıktan vazgeçilmesi, karşılıklı siyasi güvenin pekiştirilmesi ve stratejik mutabakatın adım adım genişletilmesi gerektiğini kaydetti.

Xi, taraflarla Kuşak ve Yol inşasına ilişkin uluslararası işbirliği platformlarından yaralanarak, ortak kalkınmaya devamlı olarak güç katmaya hazır olduklarını söyledi.

Bu yıl 2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın düzenleneceğini anımsatan Xi, tarafların Çin piyasasına girmesi için daha çok elverişli koşul yaratmaya hazır olduklarını belirtti.

“Çin asla kendi çıkarları için başkalarına zarar vermez”

Xi, Çin'in barış içinde bir arada yaşama ilkeleri temelinde diğer ülkelerle samimi işbirliğini derinleştirmeye büyük önem verdiğini anımsattı. Çin'in ilgili ülkelerle toprak egemenliği ve deniz haklarına dair anlaşmazlıkları barışçıl yollarla çözeceklerini aktaran Xi, bölgedeki önemli konuların diyalog ve istişare yoluyla çözülmesine destek verdiklerini vurguladı.

Xi, uluslararası toplumun sorumlu bir ülkesi olan Çin'in dünya barışını inşa eden, küresel büyümeye katkı sağlayan, uluslararası düzeni koruyan ve yeni tip uluslararası ilişkiler ile insanlık için kader ortaklığını oluşturan bir güç olmaya devam edeceğini yineledi.

“Çin, bütün ülkelerin meşru gelişme haklarını ve uluslararası adaleti korumdan yana”

Xi konuşmasında, tarafların karşılıklı saygı göstererek, ekonomik ve ticari ilişkilerde yaşanan sorunları uluslararası ilişkilerin kurallarına ve çok taraflılık sistemine göre çözmesi gerektiğine işaret etti. Xi, Çin'in söz konusu tutumunun bütün ülkelerin meşru gelişme haklarını ve uluslararası adaleti koruduğuna dikkat çekti.

Xi, Çin'in, diğer ülkelerle birlikte, ortak istişare, inşa ve paylaşıma dayalı yönetişim anlayışı doğrultusunda, çekirdeğinde BM olan uluslararası sistem ile merkezinde Dünya Ticaret Örgütü olan çok taraflılık sistemini kararlılıkla korumaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor