Çin'in bütçe gelirleri ilk 5 ayda yüzde 3,8 arttı

2019-06-14 16:43:17

Çin'in genel bütçe gelirlerinin yılın ilk beş ayında yüzde 3,8 artarak 8 trilyon 991 milyar 900 milyon yuana (1,3 trilyon ABD Doları) ulaştığı bildirildi.


Çin Maliye Bakanlığı tarafından bugün açıklanan verilere göre, merkezi hükümetin bütçe geliri yüzde 3,6 büyürken, yerel yönetimlerin geliri ise yüzde 3,9 arttı.


İlk 5 ayda edinilen bütçe gelirlerinin başlıca kaynaklarından biri gelir vergisi. Gelir vergisi, aynı dönemde yüzde 30,7 düşerek 477 milyar 800 milyon yuana geriledi.


İthal edilen mallara konulan katma değer vergisi ve tüketici vergisi de diğer gelir kaynakları arasında yer alıyor. Katma değer vergisi ve tüketici vergisi ocak-mayıs döneminde yüzde 1,6 oranında azalarak 712 milyar 300 milyon yuana indi.


Gümrük vergisi de yüzde 6,2 oranında 117 milyar 500 milyon yuana geriledi. Bu düşüşler, Çin hükümetinin uyguladığı halkın yararına vergi azaltma politikasından kaynaklandı.


Öte yandan, ilk 5 aydaki kamu giderleri yüzde 12,5 büyüyerek 9 trilyon 302 milyar 300 milyon yuanı gördü. Özellikle bilim ve teknoloji, enerji tasarrufu ve ulaştırma alanlarındaki giderler yüzde 30 oranında arttı.          

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor