Çin: Kırgızistan ve Tacikistan ile ticari işbirliğini artıracağız

2019-06-14 11:45:59

Çin Ticaret Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ziyaretlerinde Kırgızistan ve Tacikistan ile çok sayıda işbirliği belgesinin imzalanacağını, böylece bu iki ülke ile gerçekçi işbirliğinin artırılacağını açıkladı.


Bakanlık Sözcüsü Gao Feng, dün düzenlenen basın toplantısında, Çin'in Kazakistan ve Tacikistan ile ticari ilişkileri hakkında açıklamalarda bulundu.


Çin'in Kırgızistan'ın en büyük ticari ortağı ve yatırım kaynağı konumunu koruduğuna işaret eden Gao, geçen yılın verilerine göre iki ülke arasındaki ticaret hacminin 5 milyar 610 milyon ABD Doları'nı bulduğunu açıkladı.


Çin'in Kırgızistan'daki altyapı tesisleri inşasına destek sağladığına dikkat çeken Sözcü Gao, böylece ülkenin enerji alanında bağımsızlığını korumasına ve ulaştırma koşullarını geliştirmesine katkı yaptığını vurguladı.


Çin'in Tacikistan ile ticari ilişkilerine değinen Sözcü Gao Feng, ikili ticaretin 1 milyar 510 milyon doları aştığına dikkat çekti. Çin'in Tacikistan'ın üçüncü büyük ticari ortağı ve en büyük yatırım kaynağı haline geldiğini söyleyen Gao, Tacikistan'da tarım ve endüstri sektörlerinin gelişmesini ve yerel halkın yaşam standartlarının yükselmesini hızlandırdığını söyledi.  


Sözcü Gao Feng, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in son ziyareti sırasında Çin'in söz konusu iki ülke ile ticaret, ekonomi, çevre koruma ve kültür alanlarında çok sayıda işbirliği belgesini imzalayacağını, böylece ticari işbirliğinin pekiştirilmesine ve Kuşak ve Yol inşasının hızlandırılmasına güç katılacağını ifade etti.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor