“ABD'nin baskısı, Çin'in kalkınmasını engelleyemez”

2019-06-14 11:04:09

Tsinghua Üniversitesi'ne bağlı Çin Ekonomik Düşünceler ve Uygulamalar Araştırma Enstitüsü tarafından organize edilen Çin ile ABD'nin ekonomik ve ticari ilişkileri konulu seminer dün başkent Beijing'de düzenlendi.

Seminere katılan Çin'in tanınmış uzmanları, ticari sürtüşmenin sonunda küresel çıkarlara zarar getireceği ve ABD'nin yoğun baskısının Çin'in kalkınma adımlarını durduramayacağı yönünde görüş bildirdiler.

Tsinghua Üniversitesi Çin Ekonomik Düşünceler ve Uygulamalar Araştırma Enstitüsü Başkanı Li Daokui, “ABD'nin Çin'e karşı ticari sürtüşme başlatması, Washington'un tarihten aldığı dersi unuttuğunu gösteriyor.” dedi.

Çinli uzman, ABD'nin 1930 yılında onayladığı gümrük vergilerini en yüksek seviyeye getiren “Smoot-Hawley Tarife Kanunu”nun, küresel ticaret hacmini yüzde 66 oranında küçülttüğünü ve dünya ekonomisine durgunluk getirdiğini söyledi. Mevcut ticari sürtüşmenin olumsuz etkilerinin 1930 yılından daha ağır olacağı kanısındaki Li Daokui, konu hakkında şunları söyledi:

“Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler, günümüzde küresel ticaret ilişkilerinin en önemli kısmını teşkil ediyor. Hatta o dönemde (1930'lu yıllar) ABD ile Avrupa'nın ticaret ilişkilerinden de sıkı olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi küresel değerler zincirinin kenetlendiği bir çağda olduğumuz için Çin ile ABD'nin ticari ilişkileri küresel değerler zincirinin kritik halkalarını oluşturuyor. Bu yüzden iki ülke arasındaki ticarete zarar vermek, küresel üretim ve değerler zinciri ile küreselleşmeye zarar vermeye denk geliyor. Bunun yol açabileceği sonuçlar, Smoot-Hawley Tarife Kanunu'nun getirdiğinden daha ağır olabilir. Belli ki ABD, tarihten aldığı dersi unutmuş ve unutturmaya çalışıyor.”

Sorumluluk sahibi bir büyük ülke olarak Çin'in küreselleşmeyi koruma görevini en iyi şekilde yerine getireceğini dile getiren uzman Li Daokui, sözlerine şöyle devam etti:

“Çin, küresel ekonominin en önemli büyüme motorudur. Çin ekonomisi istikrarı korursa, küresel ekonomi de istikrara kavuşur. Yapmamız gereken ABD'nin başlattığı ticari sürtüşmeye isabetli olarak karşılık vermektir.”

Tsinghua Üniversitesi Sosyal Bilimler Akademisi'nden yetkili Liu Taoxiong ise, küresel endüstri zincirinde iş bölümü sistemini bozan ticari sürtüşmenin insanlığın uzun vadeli çıkarlarını kurban edeceğini kaydetti. Liu konu hakkında şöyle konuştu:

“Günümüzdeki küresel iş bölümü sistemi detaylı ve kapsamlıdır. Washington, ticari sürtüşmeyi ‘Önce Amerika' stratejisini gerçekleştirmek için oynaması gereken önemli bir kart olarak görüyor. Ancak böyle düşünerek hata ediyor, insanoğlunun uzun vadeli menfaatlerini kurban ediyor.”

Renmin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Wu Xiaoqiu, Çin ve ABD arasındaki ticari sürtüşmenin özünde Washington'un Çin'in kalkınmasını engelleme hedefinin yer aldığına işaret etti. Çin'in ticari sürtüşmenin yol açtığı sınamaların üstesinden gelebileceğini dile getiren Wu Xiaoqiu, ABD hükümetinin baskılarının Çin'in kalkınmasının önüne geçemeyeceğini söyleyerek şunları ekledi:

“Çin, dünyanın en kapsamlı endüstriyel zincirine sahiptir. Dolayısıyla ekonomisinin ve piyasasının dayanaklılığı küçümsenemez. Ticari sürtüşme kısa dönemli baskı yaratabilir, ancak Çin'in kalkınma adımlarının önüne geçemez. Çünkü Çin dışa açılmaya devam ediyor ”Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor