Xi Jinping, Afgan mevkidaşı Gani ile görüştü

2019-06-13 21:21:30 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani ile bir araya geldi.

Xi Jinping görüşmede, Afganistan'ın bağımsızlığına kavuşmasının 100. yıldönümünü kutlayarak, ülkede bir an önce istikrar, barış ve kalkınma gerçekleşmesi temennisinde bulundu.

Çin ve Afganistan'ın geleneksel dost komşu ve stratejik işbirliği ortağı olduğunu anımsatan Xi, Afganistan'la birlikte, Kuşak ve Yol inşası çerçevesinde iki ülke arasında her alanı kapsayan karşılıklı yarara dayalı işbirliğini derinleştirmenin yanı sıra, ekonomi ve ticaret alanlarındaki somut işbirliği projelerini istikrarlı adımlarla ilerletmeye hazır olduklarını söyledi.

Xi, Çin'in eskiden olduğu gibi gelecekte de Afganistan'ın terörle mücadele konusundaki kabiliyet inşasına destek vereceğini ve Çin'in, Doğu Türkistan İslami Hareketi isimli terör gücüne karşı yürüttüğü mücadeleye Afganistan'ın kararlılıkla destek vermesini beklediklerini söyledi.

Xi, Afgan halkının liderliğinde yürütülen kapsayıcı barış sürecine destek vererek, çeşitli kanallardan barış görüşmelerini ilerletmeye devam edeceklerini vurguladı.

Çin'in Afganistan ve Pakistan arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesini de desteklediğini belirten Xi, Çin-Afganistan-Pakistan üçlü işbirliğini derinlemesine ilerletmeye hazır olduklarının altını çizdi.

Eşref Gani ise, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümünü kutlayarak, Afganistan'ın barışçıl uzlaşma sürecinin hızlandırılmasında ve bölgenin istikrarının korunmasında oynadığı olumlu rolden dolayı Çin'e teşekkür ettiğini aktardı.

Gani, Doğu Türkistan İslami Hareketi dahil, bölücülük, terörizm ve aşırıcılıkla mücadelede Çin'le birlikte çaba harcamaya hazır olduklarını ve Afganistan ile Çin arasında daha sıkı bir ticari ve ekonomik ilişki kurulmasını umduklarını sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor