“Ortak istişare, inşa ve paylaşımın esasında çok taraflılık yatıyor”

2019-06-13 21:00:54 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ortak istişare, inşa ve paylaşım ilkelerinin esasının çok taraflılığın uygulanması olduğunu kaydetti.

Geng Shuang günlük olağan basın toplantısında, ABD'deki düşünce kuruluşu Asya Topluluğu tarafından kısa süre önce yayınlanan bir araştırma raporuna ilişkin değerlendirmede bulundu. Geng, raporda Kuşak ve Yol inisiyatifinin amacı ve öneminin olumlu şekilde değerlendirildiğini anımsatarak, ayrıca bazı görüş ve önerilerin de raporda yer aldığını kaydetti.

Geng, söz konusu raporun Kuşak ve Yol inisiyatifinin her geçen gün daha fazla kişi tarafından önemsendiğini gösterdiğini söyledi.

Raporda, Kuşak ve Yol inisiyatifinin altyapı tesisleri arasındaki bağlanırlığı arttırmakta ve çeşitli ülkelerin ekonomik büyümesini ilerletmekte olumlu roller üstlendiğinin kabul edildiğini aktaran Geng, Çin'in ilgili kuruluşlarının öneriler üzerinde ciddi araştırmalar yapacağını vurguladı.

Sözcü, “Kuşak ve Yol inisiyatifinin ortaya koyulmasından bu yana geçen 6 yıldan bu yana, 150'den fazla ülke ve uluslararası örgüt Çin'le işbirliği anlaşması imzaladı. Kuşak ve Yol inisiyatifi dışa açık ve kapsayıcı bir çağrı. Çin'le aynı hedeflere sahip bütün ortakların projeye katılmasını bekliyoruz. Çin, taraflarla birlikte, politikaların birbirleriyle kenetlenmesini güçlendirmenin yanı sıra, forumlarda varılan anlaşmaları yerine getirmek, küresel bağlanırlığa dayalı ortaklık ilişkileri oluşturulmasını ilerletmek, Kuşak ve Yol ortak inşasında nitelikli bir uluslararası işbirliği geliştirmek için ortak çaba harcamaya devam edecek.” dedi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor