Yorum: Çin hâlâ yabancı yatırımcıların gözdesi

2019-06-13 20:52:15 CRI

Xu Yanqing-CRI Haber Merkezi

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre, yılın ilk 5 ayında ülkede fiilen kullanılan yabancı yatırım miktarı 369 milyar yuanı aşarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,8 arttı.

Dünya genelinde doğrudan yabancı yatırımların gözle görülür bir şekilde yavaşladığı bir zeminde yaşanan söz konusu artış, Çin'in hâlâ yabancı yatırımcıların gözdesi olduğunu kanıtlıyor. Ayrıca, ABD tarafından ortaya atılan sözde “ek tarife uygulanmasıyla yabancı sermayeli işletmelerin Çin'den ayrılacağı” yönündeki iddianın da çürütüleceği görülüyor. Çin, sürekli yenilenen ticari ortamıyla yabancı işletmeleri çekmeye devam edecek.

Yılın ilk 5 ayında Çin'e yapılan yabancı yatırımlarda iki özellik göze çarpıyor:

-“Yabancı yatırımların endüstriyel zincirin alt kesiminden üst kesimine yönelmesi”. Çin'de ileri teknoloji sektöründe fiilen kullanılan yabancı sermaye miktarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 47,2 arttı.

-“Hong Kong, Güney Kore, Japonya, ABD, İngiltere, Almanya ve AB gibi başlıca yatırım bölgelerinin yatırımlarında artış kaydedilmesi”. ABD'nin Çin'e yaptığı doğrudan yatırım miktarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,5 yükseldi.

Bütün bu veriler, “ek tarife uygulanmasıyla ABD'li işletmeler dahil yabancı sermayeli işletmelerin Çin'den ayrılacağı” iddiasının bir yalan olduğunu kanıtlıyor.

ABD, bu iddiayı birçok kere dile getirdi. Bunun amacı, uluslararası endüstriyel zincirin iş bölümündeki yüzeysel belirtileri kullanarak Çin'i kötülemek. Ancak ABD uluslararası endüstriyel zincirin iş bölümünün özünü göremedi. Mesela, tekstil ve konfeksiyon sektörünün küresel transferini ele alalım: Tekstil ve konfeksiyon endüstrisi geçen 70 yılda önce ABD'den Japonya'ya, Japonya'dan Asya Kaplanları'na, daha sonra Çin'in iç kesimine ve son yıllarda ise Güneydoğu Asya ve Afrika ülkelerine taşındı. Ekonomik kurallara uygun olarak yaşanan bu enüstriyel transfer, ek gümrük vergisinden etkilenerek gerçekleşmedi. Aynı zamanda, Çin'in teknoloji seviyesinin yükselmesi ve piyasa potansiyelinin genişlemesiyle birlikte yüksek katma değer taşıyan daha fazla endüstri Çin'e yoğunlaşmaya başlıyor.

Çin'e aşırı baskı yapmak üzere sürekli Çin ekonomisini kötüleyen ABD, bugün nasıl yalan söyleyeceğini bile bilmiyor. Örneğin, “ABD yönetimi Çin'de 15-20 trilyon dolarlık kayıp yarattı” şeklindeki iddia hakkında ABD basınında şöyle bir yorum yayınlandı: “Çin ekonomisi yaklaşık 13 trilyon dolar civarında. Kayıp bu rakamdan daha fazla olamaz”.

Çin ile ABD arasında yaşanan ticari sürtüşmelerin Çin ekonomisine getirdiği etkiler kontrol edilebilir bir seviyede. Aslında bundan ciddi olarak etkilenen ABD'dir. Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından Mayıs sonunda yayınlanan bir rapora göre, ABD hükümetinin Çin'den ithal edilen mallara uyguladığı ek gümrük vergisinin neden olduğu maliyetin hemen hemen hepsini ABD üstleniyor.

BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı Örgütü'nün son verilerine göre de, 2018 yılında ABD'nin çektiği yabancı sermayede yüzde 9'luk düşüş görülürken, Çin piyasasının çektiği yabancı sermayede yüzde 4'lük artış kaydedildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor