Çin'den Jimmy Carter'e takdir

2019-06-13 20:48:21 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng, eski ABD Başkanı Jimmy Carter'in Çin-ABD ilişkilerinin ilerletilmesi konusunda gösterdiği çabaları takdir ettiklerini belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang günlük olağan basın toplantısında, ABD merkezli "George H. W. Bush ABD-Çin İlişkileri Vakfı"nın dün, eski ABD Başkanı Jimmy Carter'e ikili ilişkilerin gelişimi konusunda yaptığı büyük katkılardan dolayı ilk "ABD-Çin İlişkileri Devlet Adamı Ödülü"nü verdiğini hatırlattı.

Jimmy Carter'in Çin-ABD ilişkilerinin gelişmesini ilerlemek için gösterdiği çabaları takdir ettiklerini dile getiren Geng, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Çin ve ABD liderleri 40 sene önce, iki halkın temel çıkarlarından hareket ederek, olağanüstü stratejik görüş ve siyasi cesaretle iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasına ilişkin tarihi bir karar vermiş ve Çin-ABD ilişkilerinde yeni bir sayfa açmıştır. Carter, olayın tanığı olarak, başkanlık görevi süresinde ve görevden ayrıldıktan sonra Çin-ABD ilişkilerinin gelişimini ilerletmek için çaba gösterdi. Bunu takdirle karşılıyoruz" diye konuştu.

Çin ile ABD arasındaki farklılıkların iletişim ve işbirliğini engellememesi için ABD hükümetine sağduyulu sesleri dinleme çağrısında bulunan Geng, bu konuda şunları söyledi:

“Son zamanlarda Carter dahil ABD'deki sağduyulu çevreler, ABD hükümetine Çin'in sosyo-ekonomik gelişimini objektif şekilde değerlendirme çağrısı yaptı. Çin ile ABD arasındaki farklılıkların iletişim ve işbirliğini engellememesi için ABD hükümetinin sağduyulu sesleri dinlemesini umuyoruz”.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor