Xi Jinping'in makalesi Tacikistan'da övgü topladı

2019-06-13 10:49:36 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in dün Tacik basınında çıkan makalesi Tacikistan'daki farklı çevrelerce övgüyle karşılandı.

Xi'nin Çin ile Tacikistan'ın el ele vererek fırsatları iyi değerlendirip mücadeleleri birlikte aşma çağrısını ileten makalesinin heyecan ve teşvik verici olduğu belirtildi. Cumhurbaşkanı Xi'nin bu ziyaretiyle ikili ilişkilerin ve tüm alanlardaki işbirliğinin daha üst seviyelere yükselmesinin beklendiği kaydedildi.

Tacik Ulusal Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Profesörü Ramelli Nuritdinov, Tacikistan-Çin ilişkileri tarihinin en iyi döneminde bulunulduğunu söyledi.

Nuritdinov, Kuşak ve Yol çerçevesinde gerçekleştirilen bir dizi önemli işbirliği projesinin Tacikistan'ın altyapı tesisleri inşası ve sanayii için yeni fırsatlar getirdiğini dile getirdi. İkili ilişkilerin gelişmesini sağlayan dinamiklerin artırıldığını belirten Profesör Nuritdinov, iki ülkeyi yeni işbirliği fırsatlarının beklediğine dikkat çekti.

Tacikistan-Çin Madencilik Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Zafar Sharipov, Cumhurbaşkanı Xi'nin 5 yıl aradan sonra Tacikistan'a tekrar gelmesinin ikili ilişkilere verdiği önemi ve Asya'da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı'na (AİGK) desteğini gösterdiğini ifade etti.

Kuşak ve Yol inisiyatifinin Tacikistan'da takdirle karşılandığını söyleyen Sharipov, Tacikistan'ın inisiyatife katılarak daha fazla kazanç elde etmek ve ikili işbirliğini zirveye çıkarmak için Çin ile birlikte çaba göstermeye devam edeceğini vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor