Xi Jinping'in makalesi Tacik basınında

2019-06-12 16:16:21

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in kaleme aldığı makale, Tacik basınında büyük ilgi gördü.

Xi Jinping, Tacikistan'a yapacağı resmî ziyaret öncesinde ülkede yayınlanan Halk gazetesi için bir makale yazdı.

Cumhurbaşkanı Xi, makalesinde Çin ve Tacikistan arasında eşitlik ve karşılıklı güven temelinde sağlam ilişkilerin kurulduğunu ifade etti.

İki tarafın kritik çıkarlarını ilgilendiren önemli meselelerde birbirine daima destek sağladığını dile getiren Xi, ortak menfaatler sayesinde dostluk ve işbirliği ilişkilerine de dinamizm katıldığına işaret etti.

Şu anda Çin'in, Tacikistan'ın en çok yatırım çektiği ülke ve başlıca ticaret ortağı konumuna geldiğini belirten Xi Jinping, önümüzdeki yıllarda iki ülke arasındaki ticaret hacminin 3 milyar doları geçmesinin beklendiğini söyledi.

Terörle mücadele, sınır ötesi suçlar ve uyuşturucu kaçakçılığını önleme çalışmalarında Tacikistan ile işbirliğini pekiştirmeyi umduklarını vurgulayan Xi Jinping, siber güvenlik, stratejik koordinasyon, çok taraflılık ve serbest ticaret sistemini koruma gibi alanlardaki işbirliğini sürdüreceklerine dikkat çekti.

Xi, ziyareti kapsamında Duşanbe'de düzenlenecek Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı'nın (CICA/AİGK) 5'inci Zirvesi'ne de katılacak.

CICA dönem başkanlığını yürüten Tacikistan'ın konferansın gelişmesine büyük katkıda bulunduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Xi, Çin'in diğer üye ülkelerle beraber Duşanbe Zirvesi vesilesiyle Asya ve tüm dünyada güvenlik durumunu iyileştirerek ortak kalkınmayı ilerletmek için çaba göstereceğini söyledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor