Çin'den Pompeo'ya Xinjiang uyarısı

2019-06-11 19:28:12 CRI

Çin'den Pompeo'ya Xinjiang uyarısı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya, Çin'in içişlerine müdahale etmeyi hedefleyen her türlü eylemin başarısızlıkla sonuçlanacağı uyarısında bulundu.


Bakanlık Sözcüsü Geng, Mike Pompeo'nun Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi hakkında son dönemlerde yaptığı açıklamalarda, Çin hükümetinin azınlık etnik gruplara mensup en az 1 milyondan fazla Müslümanı “yeniden eğitim kampları”na kapattığı, bölgedeki Müslümanların inanç özgürlüğünü zedelediği ve Uygur kültürü ile İslam inancını yok etmeye çalıştığı iddialarına tepki gösterdi.


Geng Shuang günlük olağan basın toplantısında, Pompeo'nun Xinjiang hakkındaki asılsız ifadelerinden, ABD'li Bakan'ın Xinjiang hakkında en temel bilgilerden bile yoksun olduğunun anlaşıldığını söyledi.


Geng, “Xinjiang'da sözde 'yeniden eğitim kampı' diye bir şey yok. Xinjiang'da yasalar doğrultusunda kurulan mesleki eğitim merkezleri, terörizm ve aşırıcılık düşüncelerinden etkilenen az sayıda insanın bir mesleki yetenek kazanarak tekrar topluma kazandırılmasına yardımcı olmayı amaçlıyor. Xinjiang'da, mesleki eğitim merkezlerinin kurulmasından bu yana hiç şiddetli terör olayı yaşanmadı ve güvenlik durumu büyük ölçüde iyileşti” diye konuştu.


Xinjiang'da yaşayan etnik gruplara mensup vatandaşların inanç özgürlüğüne sahip olduğuna dikkat çeken Geng, “Şu an Xinjiang'da 24 bin 400 cami bulunuyor. Resmi sitelerde açıklanan verilere göre, ABD'deki bütün camilerin sayısı Xinjiang'daki cami sayısının onda birine bile denk gelmiyor” dedi.


Uygur kültürünün etkili şekilde korunduğunu dile getiren Geng, Uygurların kendi dilini ve yazısını kullanma özgürlüğüne de sahip olduğunu vurguladı.


Sözcü, “Biraz önce Pompeo'nun Xinjiang hakkında en temel bilgilerden bile yoksun olduğunu söyledim. Ama bu önemli değil. Önemli olan, Pompeo'nun gerçekten Xinjiang'ı tanıma niyetinin bulunmaması. Buradan Pompeo'ya şöyle bir uyarı yapayım: Pompeo bu oyunu ne kadar sürdürürse, insanlar da onun gerçek yüzünü o kadar iyi görecek. Çin'in içişlerine müdahale etmeyi hedefleyen her türlü girişim başarısızlığa uğrayacak.” dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor