Xi Jinping'in makalesi Kırgız basınında

2019-06-11 15:42:24

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in kaleme aldığı makale, Kırgız basınında büyük ilgi gördü.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Kırgızistan'a düzenleyeceği resmî ziyaret yarın başlayacak. Xi, ziyareti kapsamında başkent Bişkek'te gerçekleştirilecek Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Devlet Başkanları Konseyi'nin 19'uncu toplantısına da katılacak. Xi Jinping, ziyaretinin öncesinde Kırgızistan'da yayımlanan Slovo gazetesi ile Kırgız ulusal haber ajansı Kabar için bir makale kaleme aldı.

Makalesinde, iki komşu ülke olan Çin ile Kırgızistan arasındaki dostluğun uzun bir geçmişe sahip olduğunu hatırlatan Xi Jinping, Çin-Kırgızistan ilişkilerinin yeni tip uluslararası ilişkiler için bir örnek hâline geldiğini belirtti. Xi, Kırgızistan'ın Kuşak ve Yol inisiyatifine katılan ilk ülkelerden olduğunu ifade etti.

Xi Jinping, makalesinde “İki tarafın ticaret, enerji, altyapı ve bağlanılırlık gibi alanlardaki işbirliğinde önemli neticeler elde edildi.” ifadesini kullandı.

Makalede, Çin'in Kırgızistan ile stratejik karşılıklı güveni artırarak üst düzey temasları yoğunlaştırmanın yanı sıra, hükümetler, meclisler ve partiler arasındaki temasları pekiştirmeye hazır olduğu kaydedildi.

Xi Jinping, Kuşak ve Yol çerçevesinde kalkınma stratejilerini kenetlemeye çalışan iki ülkenin güvenlik, kültür, eğitim, teknoloji, sağlık, medya ve arkeoloji gibi alanlarda da işbirliği yapacağının altını çizdi.

Xi Jinping imzalı makalede, ayrıca SİÖ'nün dönem başkanlığını yürüten Kırgızistan'ın, örgütün gelişmesi için önemli katkılarda bulunduğu, SİÖ Bişkek Zirvesi'nden de somut neticelerin elde edilmesinin beklendiği belirtildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor