Xi'nin Orta Asya gezisinden beklentiler yüksek

2019-06-11 11:26:25

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Rusya'nın ardından Orta Asya'da temaslar gerçekleştirecek. Xi, ziyareti esnasında Bişkek'te düzenlenecek Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Devlet Başkanları Konseyi'nin 19. toplantısına ve Duşanbe'de düzenlenecek Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı'nın (CICA/AİGK) 5'inci zirvesine katılacak.

Xi Jinping'in söz konusu iki buluşmada, tüm dünyayı yakından ilgilendiren yeni öneriler ortaya koyması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Xi, Avrasya bölgesinin kalkınması için iki organizasyon çatısı altında daha önce de bir dizi teklif sunmuştu.

Xi'den işbirliğini güçlendirme çağrısı

2013 yılında SİÖ Zirvesi'nde ilk kez boy gösteren Cumhurbaşkanı Xi Jinping, SİÖ Kalkınma Bankası ve SİÖ Enerji Kulübü kurulması çağrısında bulundu. Ayrıca, taraflar arasında ticaret ve yatırımları kolaylaştırma anlaşması imzalanmasını öneren Xi, “Shanghai Ruhu”nun hayata geçirilerek ortak kalkınmanın gerçekleştirilmesinin önemini vurguladı.

Xi Jinping, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Üyeler arasındaki karşılıklı güveni artırmanın yanı sıra, eşitlik, istişare ve anlayış temelinde çifte kazanca dayalı işbirliğini gerçekleştirerek, tüm üye ülkelerin halklarının ihtiyaçlarını karşılamalıyız.”

“İnsanlık için ortak kader topluluğu”

Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından 2014 yılında ortak kader topluluğu ve ortak çıkar topluluğu kurulması önerileri ortaya koyuldu. 2014, bu yönüyle de SİÖ mekanizmasının iyileştirilmesi, bu platform vesilesiyle daha kapsamlı işbirliği yapılması için kritik bir yıl oldu.

Xi Jinping, 2014 yılındaki zirvede, bölgesel güvenlik ve istikrarın korunması, ortak kalkınma ve refah için çaba gösterilmesi ve halklar arasındaki temasların yoğunlaştırılması gibi önerilerde bulundu.

Xi: “Shanghai Ruhu”nu hayata geçirelim

Çin Cumhurbaşkanı Xi, 2015 yılında düzenlenen SİÖ Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, karşılıklı güven, çifte kazanç, eşitlik, istişare, medeniyetlerin çeşitliliğine saygı ve ortak kalkınma arayışını içeren Shanghai Ruhu'nun SİÖ'nün gelişmesi için yol gösterici ilkeleri oluşturduğuna işaret etti.

Xi, “Bu ruh doğrultusunda uluslararası adaleti koruyarak, çok taraflılığı ve açıklık ilkelerini sürdüreceğiz. Karşılıklı çıkarlara saygı göstereceğiz, anlaşmazlıkları barışçı yollarla çözerek ve ortak kazanç sağlayarak kalkınacağız.” diye konuştu.

“İşbirliği, çağın koşullarına uymalı”

Cumhurbaşkanı Xi, 2016 yılındaki zirvede üye ülkeleri bölgenin karşılaştığı zorluk ve sınamaların üstesinden gelebilmek için birlikte çaba harcamaya çağırdı.

Xi Jinping, SİÖ'nün ilkeleri doğrultusunda, çağın koşullarına uygun olarak her alandaki işbirliği planlarının esnek şekilde iyileştirilmesi suretiyle örgüte dinamizm katılacağını belirtti.

2017'de Hindistan ve Pakistan'ın da örgüte resmen katılımıyla SİÖ'nün üye sayısı sekize yükseldi.

Cumhurbaşkanı Xi, söz konusu genişleme kararının ilan edildiği zirvede yaptığı konuşmada, örgütün çeşitli ülkelerle farklı alanlarda işbirliği gerçekleştirmesinin yanı sıra, BM başta olmak üzere uluslararası ve bölgesel kuruluşlarla temaslarını yoğunlaştıracağını dile getirdi.

Xi Jinping, 2018 yılında düzenlenen SİÖ Qingdao Zirvesi'nde yaptığı konuşmada ise örgütün güçlenmesiyle birlikte Avrasya'nın ve dünyanın örgüte olan ilgisinin ve örgütten beklentilerinin arttığına işaret etti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi, SİÖ'nün bölgesel güvenlik ve istikrarın korunması ile kalkınma ve refahın oluşturulması yolunda daha büyük sorumluluklar üstleneceğini kaydetti.

Xi Jinping, Çin'in kalkınma konusundaki deneyimlerini diğer üye ülkelerle paylaşmaya da hazır olduğunu belirtti.

Xi'den “Asya güvenlik konsepti” kurulması teklifi

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2014 yılında Çin'in dönem başkanlığında düzenlenen Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı'nda bölge ülkelerini ortak, kapsamlı ve sürdürülebilir “Asya güvenlik konsepti” oluşturmaya çağırdı.

Xi, 2016 yılında düzenlenen AİGK zirvesinde de Asya'ya özgü güvenlik yönetimi modeli oluşturulması, bölge dışı ülkelerin kıtada barış ve kalkınma sağlanması için olumlu katkılar yapması çağrılarında bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor