Xi, Orta Asya turuna çıkıyor

2019-06-10 16:05:13

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 12-16 Haziran günlerinde Orta Asya turuna çıkıyor.


Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhang Hanhui bugün düzenlenen basın toplantısında Xi Jinping'in Orta Asya turu hakkında bilgi verdi.


Buna göre Xi Jinping 12-16 Haziran günlerinde Kırgızistan ve Tacikistan'a resmi ziyarette bulunacak. Xi, ziyaretleri sırasında Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Devlet Başkanları Konseyi'nin 19. Toplantısı ve Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı'nın 5. Zirvesi'ne katılacak.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ziyaretlerinde Kırgızistan ve Tacikistan devlet başkanlarıyla kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin pekiştirilmesine yönelik yeni adımları belirleyecek. Çin, iki ülkeyle siyasi güven zeminini sağlamlaştıracak, Kuşak ve Yol işbirliğine ilişkin yol haritası çizilecek.


Cumhurbaşkanı Xi, SİÖ Devlet Başkanları Konseyi'nin 19. Toplantısı kapsamında toplantıya katılan liderlerle dar ve geniş kapsamlı görüşmeler gerçekleştirecek, ilgili belgelerin imza törenine katılacak.


Xi, SİÖ'ye üye ülkelerin liderleriyle örgütün mevcut gelişme durumu, ortak meydan okumaların üstesinden gelinmesi, güvenlik ve istikrarın sağlanması dahil önemli küresel ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunacak. Toplantının bitiminde Bişkek Bildirisi yayımlanacak ve birçok alanda işbirliğini öngören belgeler imzalanacak.


Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhang Hanhui, Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı'nın 5. Zirvesi hakkında da bilgi verdi.


Teması “Ortak Perspektif: Daha Güvenli ve Müreffeh Bir Bölge Kuralım” olarak belirlenen söz konusu zirve kapsamında Çin, bölgesel kalkınma, ortak çaba, kapsayıcılık, işbirliği ve sürdürülebilirliğe dayalı güvenlik konseptlerini hayata geçirmeye devam edecek, çeşitli alanlarda güven artırıcı işbirliği pekiştirilecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor