Putin'in danışmanı Glazyev: Çin'in tecrübeleri örnek almaya değer

2019-06-09 14:36:13 CRI

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 7 Haziran'da St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu'na (SPIEF) katıldı ve "Sürdürülebilir kalkınmada ısrar etmek, müreffeh dünyayı ortaklaşa yaratmak" başlıklı bir konuşma yaptı.

Xi Jinping konuşmasında Çin'in uluslararası toplumla el ele vererek yepyeni bir sürdürülebilir kalkınma yolu yaratma kararlılığını vurguladı.

Xi'nin Rusya ziyareti, Rus medyası ve kamuoyunda da detaylı değerlendirmelere konu oldu. Ziyaretin, stratejik açından ikili ilişkilerin seviyesini yükselttiğine dikkat çekiliyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in bölgesel ekonomik bütünleşme danışmanı Sergei Glazyev, Rusya-Çin ilişkilerinin yeni bir başlangıç noktasında olduğu bir dönemde, iki ülkenin siyaset, ekonomi ve medeniyet gibi alanlarda sağlam bir güven tesis ettiklerini kaydetti.

Rusya ve Çin'in dünyada çok kutuplu düzeni koruyan çekirdek güçler haline geleceğine dikkat çeken Glazyev, “Günümüzde uluslararası durumda büyük bir değişim baş gösterirken, Çin ile Rusya arasındaki stratejik ilişkiler, dünya barışı ve istikrarını sağlayan temel direklerdir. Tek taraflılığın yeniden boy gösterdiği günümüzde, Çin'in işbirliği ortaklarına saygı göstermesi takdiri hak ediyor.” diye konuştu.

Glazyev, karşılıklı yarar, ortak kazanç ve uluslararası kurallara saygı göstermeye dayalı Rusya-Çin işbirliğinin dev potansiyele ve geniş gelişme alanına sahip olduğunu dile getirdi.

Çin'in kalkınma tecrübelerinin Rusya'ya ve diğer ülkelere örnek teşkil ettiğini söyleyen Glazyev, “Onlarca yıldır Çin ekonomisi hızla gelişiyor. Son on yılın ekonomik kriz dönemlerinde bile Çin ekonomisi istikrarlı bir şekilde büyümeye devam etti. Bu durum esas olarak piyasa ekonomisi sisteminin makro ayarlamayla etkin bir şekilde birleştirilmesinden kaynaklanıyor. Çin altyapı inşası ve yüksek teknolojide Ar-Ge gibi alanlara daha fazla ağırlık veriyor.” ifadesini kullandı.

Rusya Doğa Bilimleri Akademisi'nden araştırmacı ve Rusya-Çin Kuşak ve Yol Araştırmaları Derneği Başkanı Chen Zhigang, “Kuşak ve Yol girişimiyle Avrasya Ekonomik Birliği'nin eşgüdüm halinde çalışması, büyük Avrasya ortaklık ilişkilerini zenginleştirerek çok kutuplu dünya ekonomisinin korunmasında önemli rol oynayacak” dedi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor