“Çin planı” dünyaya sürdürülebilir yeni kalkınma yolu sunuyor

2019-06-08 16:38:06 CRI

Xi'nin “insan ve doğanın uyumlu bir arada bulunması” düşüncesi, Çin'in teşvik ettiği ekolojik medeniyet ruhunu yansıtıp meteoroloji ve ortam gibi sorunlara odaklandı. Paris Anlaşması, 2020 yılından sonra dünyada iklim değişikliğine müdahale için düzenlenmeler hazırladı. Ancak bazı batılı ülkelerin kendi menfaattarını gözeterek anlaşmadan çekilmesi veya anlaşmayı tam olarak yerine getirmemesi, insanlığın çevre sorunlarını ortaklaşa göğüsleme iradesine gölge düşürdü.

Sorumlu bir büyük ülke olan Çin, son yıllarda karbon boşaltımı, yeni enerjinin geliştirilmesi ve ağaçlandırma gibi konularda göz alıcı başarılar elde etti. ABD uydu izleme verilerine göre, 2000-2017 yılları arasında, dünyadaki yeşillendirilmiş toprağın yüzölçümü %5 oranında arttı. Çin'in bu artışa katkısı toplamın dört birine çıktı.

Cumhurbaşkanı Xi konuşmasında, “Yeşil dağlar, altın dağlarla birdir” sözüyle ifade ettiği kalkınma yaklaşımını yineledi, Çin'in mavi gök, yeşil su ve temiz toprak koruma savaşında zafer kazanmada, Paris Anlaşması dâhil uluslararası toplumun fikir birliğini yerine getirmede kararlı olduğunu belirtti. Bu, Çin'in sözünü tutma ve çevreye dost kalkınma kararlılığının göstergesi olarak yorumlandı.

Xi, St. Petersburg'da yaptığı konuşmada Çin'in çözüm planını ortaya koyarak, uluslararası toplumun Çin ve küresel sürdürülebilir kalkınmaya olan güvenini artırdı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, eşitsiz uluslararası düzenin istikrarlı ve sürdürülebilir olamayacağını, uluslararası toplumun genel kabulü temelinde yeni düzenin ele alınması, bu süreçte BM'nin uluslararası işlerdeki çekirdek rolüne ve gelişmekte olan ülkelerin kalkınma hakkına saygı gösterilmesi gerektiğini dile getirdi.

Foruma katılan diğer ülkelerin liderleri, insanlığın karşı karşıya bulunduğu sorunlara karşı tek başına mücadelenin çözüm getiremeyeceğini, tüm ülkelerin birlikte çaba harcamaları gerektiğini savundu. Ayrıca, Çin'in çok taraflılığı, uluslararası kuralları ve serbest ticareti koruyan önemli bir güç haline geldiği konusunda hemfikir olunması dikkat çekti.

1,4 milyarlık nüfusa sahip olan Çin'in, ekonomi, toplum ve çevreyi sürdürülebilir şekilde geliştirmesi, BM'in sürdürülebilir kalkınma gündeminin hayata geçirilmesine büyük bir katkıdır. Çin, sürdürülebilir kalkınmanın küresel sorunları çözen “altın anahtar”, tarafların çıkarlarının kesiştiği ve işbirliğinin başlayabileceği bir nokta olduğu görüşünde. Sürdürülebilir kalkınma, ters akımla karşı karşıya. Ancak bu akım küreselleşmeyi engelleyemeyecek.

Cumhurbaşkanı Xi'nin konuşmasında, Çin'in kendi kalkınmasını küreselleşme sürecinde gerçekleştireceği, kendi çalışmalarını iyi yapıp insanlığın sürdürülebilir kalkınma yolunun açılması için “Çin zekası” ve “Çin motivasyonu” sunacağı mesajı verildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor