“Çin planı” dünyaya sürdürülebilir yeni kalkınma yolu sunuyor

2019-06-08 16:38:06 CRI

“Çin planı” dünyaya sürdürülebilir yeni kalkınma yolu sunuyor

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 7 Haziran'da St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu'na (SPIEF) katıldı ve "Sürdürülebilir kalkınmada ısrar etmek, müreffeh dünyayı ortaklaşa yaratmak" başlıklı bir konuşma yaptı.

Xi Jinping konuşmasında sürdürülebilir kalkınmanın mevcut durumda küresel meselelerin çözümü için bir “altın anahtar” olduğunu kaydetti.

Xi Jinping, açık ve çeşitlendirilmiş bir dünya ekonomisinin oluşması, genel çıkara dayalı, hoşgörülü mutlu toplumun yaratılması ve insan ile doğanın uyum içinde bulunduğu güzel bir yuva kurulması olmak üzere üç öneride bulundu.

Xi'nin konuşması, dünyanın yeni bir sürdürülebilir kalkınma yoluna girmesi için bir “Çin planı” ortaya koydu. Cumhurbaşkanı Xi Jinping, forum sırasında moderatörün sorularını da yanıtladı.

Eylül 2015'te Birleşmiş Milletler (BM) 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nde 17 kalkınma hedefi belirlendi ve ekonomik büyüme, sosyal kalkınma ve çevre koruma görevleri üzerinden dünyaya sürdürülebilir kalkınma yol haritası çizildi.

4 yılda söz konusu gündemde ilerlemeler kaydedildi ancak dünya halen ciddi meydan okumaların eşiğinde bulunuyor.

Bir yandan yeni teknoloji devrimi ve endüstri reformu, ekonomi, toplum ve çevrenin eşgüdümlü kalkınması için büyük fırsatlar sunuyor. Çin'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol İnisiyatifi (BRI) BM sürdürülebilir kalkınma hedefiyle örtüşüyor. Diğer yandan tek taraflılık ve ticari korumacılık baş gösteriyor. Küreselleşmenin önündeki engeller artıyor.

Dünya, bir asırdır görülmemiş bir değişim ve dönüşüme tanıklık ediyor. Bu bağlamda, St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu'nun temasının "Sürdürülebilir kalkınma gündemi" olarak belirlenmesi büyük önem taşıyor.

Xi Jinping'in ileri sürdüğü Çin planı, uluslararası toplumun gelişme ve işbirliğini artırması için düşünce ve motivasyon sundu; ayrıca bir büyük devlet liderinin özgüvenini ve sorumluluğunu nasıl yerine getirdiğini gösterdi.

Somut olarak, Cumhurbaşkanı Xi ekonomik kalkınma bakımından hareket ederek çok boyutlu dışa açılma düşüncesini ortaya koydu. Bu, ticari gerilimin tırmandığı ve tarife engellerinin arttığı bir dönemde büyük önlem taşıyor.

Xi, Çin'in dışa açılma ve ekonominin küreselleşmesini sürekli ilerleterek çok taraflı ticaret sistemini korumak için kararlılığına ve özgüvenine vurgu yaptı. Xi, Çin'in dünya ülkeleriyle 5G teknolojisi dahil en son bilimsel araştırma sonuçlarını paylaşmaya hazır olduğunu belirtti. Dışa açılan bir Çin'in, dünyada ekonomik büyüme ve bilimsel gelişmeyi ilerleten bir güç olduğu bir kez daha doğrulandı.

Cumhurbaşkanı Xi'nin “genel çıkara dayalı kapsayıcılık” düşüncesi, toplumsal gelişmeye odaklanıyor. Günümüzde dünyada maddi ve teknolojik seviyeler oldukça yüksek olmasına rağmen, dünya ülkelerinde, gelişmekte olan ülkelerle gelişmiş ülkeler arasında dengesizlik ve yetersizlik hâlâ mevcuttur. “Ülkemizin önceliği” ve “kazanan hepsini alır” görüşünde bulunanlar, sonunda kendilerine ve başkalarına, hatta tüm insanlığın geleceğine zarar getirecekler.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor