Sorunların çözümünde “altın anahtar” sürdürülebilir kalkınma

2019-06-08 15:50:29

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün 23. St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu'nda (SPIEF) yaptığı konuşmada, sürdürülebilir kalkınmanın küresel sorunların çözümünde “altın anahtar” olarak insanlığın kader ortaklığı yaklaşımıyla örtüştüğünü, ikisinin de tüm insanlığa ve tüm dünyaya yararlı olacağını söyledi.

SPIEF'nun ana teması “Sürdürülebilir kalkınma gündemi” olarak belirlendi. Xi Jinping konuşmada forumun ana temasının uluslararası toplumun ortak ilgi alanını yansıttığını söyledi.

Xi Jinping, gelişmekte olan piyasa ekonomileri ile gelişmekte olan ülkelerin benzeri görülmemiş bir hızla geliştiğini, yeni tur teknolojik ve endüstriyel devrimde de benzeri olmayan şiddetli rekabet yaşandığını, küresel yönetişim sistemi ile uluslararası durum arasında daha önce görülmemiş uyumsuzluklar ortaya çıktığını söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nde ekonomik büyüme, sosyal kalkınma ve çevre korumanın üç ana görev olarak belirlendiğini ifade eden Xi Jinping, dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi ve sorumlu büyük bir ülke olarak Çin'in, sürdürülebilir kalkınma konusunda uluslararası işbirliğine önem verdiğini belirtti.

Xi şunları söyledi:

“Kuşak ve Yol girişimi, BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin hedefler, ilkeler ve uygulama yoluna uyuyor. Nisan ayında Beijing'de düzenlenen 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nda, tüm taraflar istişare, ortak inşa ve paylaşım ilkeleri temelinde yüksek kaliteli ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmanın yanı sıra küresel bağlanırlıkta ortaklık ilişkisi kurma konusunda mutabakata vardı. Ayrıca Kuşak ve Yol girişimi BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'yle eşgüdüm halinde ilerliyor. Yeşil, düşük karbonlu ve sürdürülebilir kalkınma yolunda ilerliyoruz. ”

Xi konuşmasında, yeşil kalkınma ilkesi temelinde insanın tabiatla uyum içerisinde yaşadığı güzel bir yuva inşa etmek istediklerini söyledi.

Ekonomik küreselleşme sürecinin ilerletilmesi ve çok taraflı ticaret sisteminin savunulması da Xi'nin konuşmasında yer verdiği başlıklar oldu. Xi, 5G başta olmak üzere en yeni teknolojileri dünyayla paylaşmaya hazır olduklarını da belirtti.

Çevre koruma ve ekolojik medeniyete odakladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Xi, Çin'in küresel iklim değişikliğiyle mücadele, biyolojik çeşitliliğin korunması ve Paris İklim Anlaşması'nı uygulama gibi konularda tüm taraflarla ortak çaba harcamaya hazır olduğunu kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor