Çin-Rusya ilişkisi sarsılmaz

2019-06-08 14:35:08

Cumhurbaşkanı Xi Jinping 5-7 Haziran günlerinde Rusya'ya resmi ziyaret gerçekleştirdi, 23. St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu'na katıldı. Xi, 3 günde 20 etkinliğe katıldı.

Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi Xi'nin Rusya ziyaretini değerlendirdi. Wang Yi, ziyaret vesilesiyle Çin ile Rusya arasındaki karşılıklı güven ve işbirliğinin bozulamayacağı, iki tarafın karşılıklı yararı artırmada kararlı olduğu mesajının verildiğini belirtti.

Xi Jinping, cumhurbaşkanı olarak 8. kere Rusya'yı ziyaret etti. Xi ve Rusya Devlet Başkanı Putin, son ziyaret sırasında iki ayrı görüşme yaparak ikili ilişkiler ve uluslararası durum hakkında fikir alışverişinde bulundu. İki devlet başkanı ortak bildiriyi imzalayarak ikili ilişkiyi yeni dönemdeki kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkisi düzeyine çıkardı. Bu ilişki tipi, uluslararası ilişkilerde karşılıklı saygı, adalet, eşitlik, işbirliği ve ortak kazanca dayalı bir örnek oluşturdu.

İki devlet başkanı ayrıca küresel stratejik istikrarın güçlendirilmesine dair ortak bildiriyi de imzalayarak, sorunlarla ortaklaşa mücadele, işbirliğini güçlendirme, çok kutuplulaşma ve demokratikleşme eğilimini koruma mesajı verdi.

Dışişleri Bakanı Wang Yi, bu tür eşgüdüm ve işbirliğinin iki ülkenin ve dünyanın temel çıkarlarına uygun olduğunu, üçüncü bir tarafı hedef almadığını, aynı zamanda dış unsurlardan da etkilenmeyeceğini dile getirdi.

Xi, Putin'in mezun olduğu St. Petersburg Üniversitesi'nden fahri doktora aldı. Bundan önce nisan ayında Tsinghua Üniversitesi Putin'e fahri doktora vermişti.

İki devlet başkanı Moskova Hayvanat Bahçesi'nde panda pavyonunun açılış törenine katıldı. Liderler 30 işbirliği belgesinin imzalanmasına tanıklık etti. Ekonomi, ticaret, enerji, teknoloji, uzay, tarım ve eğitim dahil çeşitli alanları kapsayan anlaşmalar, çok yönlü işbirliği ortamının olgunlaştığına ve iki ülke halklarına daha fazla yarar getireceğine işaret ediyor.

St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu'nun teması “sürdürülebilir kalkınma gündemi” olarak belirlendi. Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nde belirlenen ekonomik büyüme, toplumsal kalkınma ve çevre koruma olmak üzere üç konu üzerine önerilerde bulundu. Xi, istişare, ortak inşa ve paylaşım, insan merkezlilik, yeşil kalkınmada ısrar edilmesinin önemini vurguladı.

Dışişleri Bakanı Wang Yi, Cumhurbaşkanı Xi'nin konuşmasının uluslararası toplumun Çin'e ve küresel sürdürülebilir kalkınmaya olan güvenini artırdığını ifade etti.

Foruma katılan temsilciler, Çin'in “Önce Çin” gibi bencil felsefeleri izlemediğini, kendi kalkınmasını dünyanın kalkınmasına bağlayan Çin'in, dünya ekonomisine piyasa sağlayacağı gibi, dinamizm de katacağını savunuyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor