Xi ve Putin'den Neva Nehri'nde tekne turu

2019-06-07 14:00:12

Xi ve Putin'den Neva Nehri'nde tekne turu

Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında dün St. Petersburg'da bir görüşme daha gerçekleşti.

Putin görüşme öncesinde Xi Jinping'i Neva Nehri'nde tekne turuna davet etti. Vladimir Putin memleketi St. Petersburg'un kültürü, günlük yaşamı ve önemli yapıları hakkında Xi'ye bilgi verdi.

Gördüğü manzarayı hayranlıkla izleyen Xi, Petersburg'daki derin kültürel ve sanatsal atmosferin çok sayıda ünlü isme ilham kaynağı olduğunu söyledi.

Xi Jinping ve Putin, birlikte Ekim Devrimi'nin başladığı Aurora Kruvazörüne bindi. Aurora Kruvazörünün Çin halkı için büyük anlam taşıdığına işaret eden Xi Jinping, Ekim Devrimi'nin başlamasının, Çin'e Marksizm'in getirilmesi ve Çin Komünist Partisi'nin kurulmasında önemli rol oynadığını hatırlattı.

Xi, bu sayede ÇKP liderliğindeki Çin halkının devrim yolunda ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin inşasında dev başarılar elde ettiğini ifade etti. Xi, Rusya'nın Aurora Kruvazörünü orijinal halinde korumasının tarihe saygıyı yansıttığını da sözlerine ekledi.

Putin daha fazla Çinli turisti Rusya'ya beklediklerini belirtti.

Gezinin ardından kışlık saraya geçen iki lider, burada uluslararası ve bölgesel meseleler hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Çin ve Rusya'nın ulusal kalkınma ve ulusal canlanma için önemli bir aşamada bulunduklarını vurgulayan Xi, iki tarafın stratejik eşgüdümü derinleştirmesi gerektiğini vurguladı.

Putin, Rusya ve Çin'in karşılıklı güveni derinleştirerek uluslararası işlerde koordinasyonu güçlendirmelerinin, uluslararası hukuk ve uluslararası ilişiklerin temel kurallarını korumalarının önemini vurguladı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor