ABD'den soya fasulyesi ithalatı düştü, açığı başka ülkeler kapatıyor

2019-06-06 21:33:31

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, ABD'nin ticaret sürtüşmesini tırmandırması nedeniyle, iki tarafın soya fasulyesi ve domuz eti gibi tarımsal ürünlerdeki ticaretinin büyük zarar gördüğünü kaydetti.

Gao Feng, bugün düzenlenen basın toplantısında şunları söyledi:

“Yılın ilk 4 ayında Çin yaklaşık 25 bin ton soya fasulyesi ithal etti. Bu sayı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,9 düştü. ABD'den 4,31 milyon ton soya fasulyesi ithal edildi ve bu sayı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70,6 azaldı. Brezilya'dan 15,496 milyon ton ithal edilirken, yüzde 46,8 artış gördük. Arjantin'den 2,15 milyon ton ithal edildi ve bu geçen yılın aynı dönemine göre 23 kat arttı. Çin, ABD soya fasulyesinin en büyük deniz aşırı piyasasıdır. Küresel Ticaret İstatistikleri Sistemi'nin verilerine göre, ticari korumacılık tedbirleri nedeniyle ABD'nin Çin'e yaptığı soya fasulyesi ihracatı, 2018'de ABD'nin toplam soya fasulyesi ihracatının yüzde 17,9'una düştü. Bu oran 2016'da yüzde 62,3'tü.”

Gao Feng ayrıca, bu yılın ilk 4 ayında Çin'in 774 bin ton domuz eti ithal ettiğini ve bu sayının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,9 düştüğünü belirtti.

ABD'den ithal edilen domuz eti yaklaşık yüzde 50 azaldığı, ancak İspanya, İngiltere ve Hollanda'dan ithal edilen domuz etleri bu açığı hızla doldurdu.

Sözcü, Çin'in açık bir piyasa olduğunu ve rekabet gücüne sahip olan ürünlerin Çin piyasasına girmesini memnuniyetle karşıladıklarını kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor