Küresel istikrarın anahtarı büyük ülkeler arasındaki ilişkiler

2019-06-06 20:14:56

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin-Rusya İlişkilerine yeni bir istikamet ve anlam verilmesinin, hem tarihi bir miras hem de tüm tarafların beklentisi olduğunu söyledi.

Rusya'yı ziyaret eden Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün başkent Moskova'da ikili kapsamlı stratejik işbirliği ve küresel istikrarı geliştirmeye dair iki ayrı ortak bildiriyi imzaladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang bugün düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili sorulara yanıt verdi. Geng Shuang, iki ülkenin siyaset, güvenlik, kültür ve uluslararası işbirliği gibi önemli alanlarda kapsamlı stratejik işbirliğini güçlendireceğini, ayrıca Kuşak ve Yol girişimiyle Avrasya Ekonomik Birliği mekanizmasını entegre etmek için çalışacaklarını belirtti.

Geng Shuang şunları söyledi:

“İki liderin imzaladığı Küresel Stratejik İstikrarın Gelişmesine Dair Ortak Bildiri, küresel stratejik istikrarın koruması ve çok taraflılığın savunulmasına dair dünyaya güçlü bir mesaj gönderdi. Büyük ülkeler arasındaki ilişkiler, küresel stratejik istikrarın önemli bir sorunu haline geldi. Büyük ülkeler arasında çatışma olmamasını, bu ülkelerin karşılıklı saygı, işbirliği ve kazan-kazan ilkelerinde ısrarcı olmalarını bekliyoruz.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor