Çin resmen 5G çağına girdi!

2019-06-06 19:49:10 CRI

Çin Sanayi ve Bilişim Bakanlığı bugün ülkedeki 4 şirkete 5G ticari kullanım lisansı verdi.

China Telecom, China Mobile, China Unicom ve China Broadcast Network şirketlerinin, 5G ticari kullanım lisans başvuruları onaylandı. Böylece 5G Çin'de resmen ticari kullanım dönemine girdi.

Dünyanın en büyük 5G piyasası, Çin'de çok çeşitli yeni fırsatlar yaratarak değişimi hızlandıracak, aynı zamanda halka yeni yaşam deneyimleri sunarak dünya ekonomisinin atılımına öncülük edecek.

Son günlerin dikkat çeken konularından biri olan 5G için ticari kullanım lisanslarının verilmesi, tüm dünyanın dört gözle beklediği bir gelişmeydi.

Uluslararası Standartlaşma Kuruluşu 3GPP tarafından belirlenen 5G standartlaşma sürecine göre, 2020 yılı itibariyle 5G'nin ticari kullanımı tamamen gerçekleşmiş olacak.

Dünyada gelişmiş ülkeler son dönemde 5G'nin ticari kullanımı dönemine girdi. İngiliz telekomünikasyon operatörü EE, geçen hafta ülkedeki 6 şehirde 5G hizmetini başlattı. İngiliz Yayın Kuruluşu BBC ise Çinli Huawei şrketinin sağladığı 5G teknolojisi ve cihazlarıyla Londra'da ilk 5G canlı haber yayınını yaptı.

Bu alanda öncü konumda bulunan Çin'de 5G teknolojisi ve ürünleri gittikçe olgunlaşıyor. Sistem, çip ve terminaller gibi endüstri tedarik zinciri, temel olarak ticari kullanım seviyesine ulaştı ve ticari dağıtım için gerekli koşullar oluştu.

Lisansların onaylanmasının ardından 5G öncelikle büyük çaplı şebekelerin bulunduğu metropollerde uygulanacak. İlgili 5G ürünleri daha sonra piyasaya sürülecek.

China Telecom, China Mobile ve China Unicom olmak üzere ülkenin üç büyük operatörü Çin'in çeşitli bölgelerinde bir süredir 5G denemelerini sürdürmekteydi. Shanghai ve Guangzhou'da 5G baz istasyonlarının inşasına dair planlar açıklandı.

5G teknolojisinde Ar-Ge ve ticari kullanım süreci, bir ülkenin veya tek bir şirketin tek başına gerçekleştirebileceği bir iş dğeildir. 5G teknolojisi şu an kritik bir döneme girmiş bulunuyor. 5G standartları, dünyada ilgili sektörler tarafından ortaklaşa oluşturulan uluslararası bir sistemdir. Çinli şirketler ise bazı kritik teknolojinin geliştirilmesinde önde gidiyor.


Uluslararası Standartlaşma Kuruluşu 3GPP'nin açıkladığı rapora göre, 5G'nin birinci aşamada tüm fonksiyonları kapsayan standartlaşma çalışmaları tamamlandı. Dünyada 5G standartlarının yüzde 30'unu Çinli şirketler saptadı. Çin'de 5G teknolojilerinin deneme aşamasına Nokia, Ericsson, Qualcomm ve Intel gibi alanda öncü yabancı şirketler de katıldı. Bu yabancı şirketler Çin'de 5G ticari kullanımın temelinin sağlamlaştırılmasına katkıda bulundu.

Baskı ve tehdit 5G'yi engelleyemedi

Çin'de 5G ticari kullanımının başlıyor olması ve Nokia gibi çok sayıda yabancı şirketin Çin'de 5G ağına katılmış olması, 5G küresel tedarik zincirinin baskı ve tehditle engellenemeyeceğini gösteriyor.

ABD yönetimi, Amerikan şirketlerinin Huawei cihazlarını kullanmamalarını ve Huawei'ye teknoloji ve ürün tedarikini kesmelerini istiyor, ayrıca diğer ülkelere bu yönde baskı yapıyor. CNN'de yer alan habere göre, Trump'ın müdahalesinden dolayı ABD'li teknoloji şirketleri 11 milyar dolar kayba uğrayabilir.

Diğer yandan İngiliz mobil operatörlerinden EE ve Vodafone, Huawei şirketinin kendilerine 5G ekipmanları sağlamaya devam edeceğini açıkladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor