Çin, ABD'nin ticari işbirliğinden kazançlarına ilişkin rapor yayımladı

2019-06-06 17:04:00 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan bir araştırma raporunda, Çin-ABD ticaretinin iki tarafa da yarar sağladığı ve ABD'nin ticari işbirliğinden büyük kazanç elde ettiği kaydedildi.

İkili ekonomik ve ticari işbirliğinin eşi görülmemiş bir derinliğe ve genişliğe ulaştığı vurgulanan raporda, iki taraf arasındaki mal ticareti hacminin 1979 yılında 2,5 milyar ABD doları iken, 2018'de bu rakamın 633,5 milyar dolara yükselerek, 252 kat arttığı bildirildi.

Raporda, ikili hizmet ticareti hacminin de 2018'de 125 milyar doları aştığı, toplam karşılıklı doğrudan yatırımın ise 160 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

ABD'nin yeni yönetiminin iktidara geldikten sonra Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin karşılıklı yarara ve ortak kazanca dayandığı gerçeğini bir kenara bıraktığı ifade edilen raporda, ABD'nin ikili ticarette "kaybettiği" iddiası yayarak, ticaret açığı bahanesiyle ticari sürtüşmeleri başlattığına dikkat çekildi.

Raporda, ABD'nin Çin'e karşı ticaret açığının iki ülkenin endüstriyel rekabet gücü, ekonomik yapısı, uluslararası iş dağılımı, ticaret politikaları ve ABD dolarının uluslararası konumu gibi unsurlardan kaynaklandığı aktarıldı.

Raporda ayrıca, iki tarafa daha yüksek seviyeli ve nitelikli bir ekonomik işbirliği ilerletmesi ve dünya ekonomisinin büyümesine daha büyük katkıda bulunması çağrısı yapıldı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor