Çin ve Rusya yeni dönemde ilişkileri geliştirme konusunda anlaştı

2019-06-06 11:21:51 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün Moskova'da yaptıkları görüşmenin ardından, ikili ilişkileri güçlendirmeyi ve küresel stratejik istikrarı pekiştirmeyi hedefleyen iki önemli ortak bildiri imzaladı.


Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Rusya ziyaretine başladı ve Rusya Devlet Başkanı Putin'le bir araya geldi. İki lider görüşmeden sonra, “Çin Halk Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu'nun Yeni Dönemde İkili Kapsamlı Stratejik İşbirliği ve Ortaklık İlişkisini Geliştirmesine Dair Ortak Bildiri” ile “Çin Halk Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu'nun Küresel Stratejik İstiktarı Geliştirmesine Dair Ortak Bildiri”ye imza attı.


İkili kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkisini geliştirmeyi hedefleyen bildirilerde, Çin ve Rusya'nın birbirine daha kararlı ve güçlü şekilde stratejik destek vereceği ifade edildi. İki ülkenin, karşı tarafın kendi yolunu izlemesi ve kendi çekirdek çıkarlarını savunmasını destekleyeceği aktarılan bildirilerde, Çin ile Rusya'nın birbirinin güvenliği, egemenliği ve toprak bütünlüğüne garanti sağlayacağı şeklindeki hedefler ileri sürüldü.


Bildirilerde, bu hedeflere ulaşılması için iki tarafın ilgili alanlarda karşılıklı güvene dayalı işbirliğini daha da güçlendireceği vurgulandı. Çin ile Rusya'nın kalkınma stratejilerinin kenetlenmesi konusunda sıkı eşgüdümde bulunulacağına ve ekonomi, ticaret ile yatırım alanlarında karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin genişletileceğine işaret edildi.


Küresel stratejik istikrarı pekiştirmeyi amaçlayan bildirilerde, uluslararası güvenlik ortamının ciddi tehditlerle karşı karşıya kaldığı bugünlerde, Çin ve Rusya'nın karşılıklı stratejik güveni derinleştirerek, küresel ve bölgesel stratejik istikrarı kararlılıkla savunacağı belirtildi.


Bildirilerde, “Bazı ülkelerin jeopolitik veya ticari çıkarlar nedeniyle kendi taleplerine göre mevcut silah kontrolünü ve kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi sistemini bozmayı hedefleyen eylemleri çok tehlikeli” ifadesine yer verildi.


Nükleer silahların yayılmasının önlenmesi sisteminin güçlendirileceğine de dikkat çekilen bildirilerde, Çin ve Rusya'nın İran Nükleer Anlaşması'nın şartsız olarak yerine getirilmesinde eskiden olduğu gibi gelecekte de ısrar edeceği dile getirildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor